O 1000 dni

Powrót

Warzywa i owoce oraz mleko - najcenniejsze produkty w żywieniu dziecka

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co musi zawierać dieta dziecka by była pełnowartościowa?
  2. Jak ważne są w diecie Twojego dziecka owoce i warzywa?
  3. Dlaczego mleko i produkty mleczne to cenny składnik diety? 

 

Pełnowartościowa, dobrze zbilansowana dieta

Zacznijmy od tego, że aby zapewnić  dziecku prawidłowy rozwój, należy pamiętać o zróżnicowaniu jego diety. Powinna być zbilansowana pod względem energii oraz zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Po pierwszym roku życia w przeliczeniu na kilogram masy ciała zapotrzebowanie na witaminę D i wapń jest nadal dużo większe niż u osoby dorosłej. 1 Ponieważ składniki te są potrzebne do prawidłowego rozwoju kośćca, trzeba dbać o odpowiedni ich poziom w diecie dziecka. Ważne w tym okresie są także jod i żelazo, które wspomagają funkcje poznawcze 2 oraz witaminy A i C które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego dziecka. 3  4
Grupy spożywcze, które są niezbędnymi elementami codziennej diety, to: warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe, dobrej jakości tłuszcze oraz woda. Dowiedz się więcej jaką rolę pełnią owoce i warzywa oraz produkty mleczne w diecie twojego dziecka.

Warzywa w diecie dziecka

Kolejną istotną rzeczą jest ilość warzyw w diecie dziecka. Ich niedostatek w diecie to poważny błąd żywieniowy, niestety niemal 90% dzieci w Polsce spożywa za mało warzyw. 5 Warzywa są bowiem ważnym źródłem składników odżywczych: witamin, składników mineralnych czy błonnika pokarmowego. Warto podawać warzywa zielone (groszek, szpinak, zielona fasolka), które są przede wszystkim źródłem kwasu foliowego i witamin B6 i B2. Ciemnozielone warzywa liściaste np. brokuły, są źródłem witaminy K. Rośliny strączkowe są bogate w białko roślinne. Dobrym źródłem witaminy C jest pietruszka, kapusta, pomidory, papryka. Pamiętaj, żeby korzystać z sezonu letniego i kupować świeże warzywa i zioła. Mrożonki i inne warzywne przetwory warto wykorzystywać w sezonie zimowo-wiosennym. 

Owoce dla dzieci

Owoce w diecie dziecka są naturalnym źródłem witamin m.in. witaminy C i A.. Składniki mineralne zawarte w owocach, takie jak potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, wchodzą w skład m.in. zębów, kości, płynów ustrojowych czy enzymów.  Zawarty w owocach błonnik oraz pektyny regulują pracę przewodu pokarmowego małego dziecka.. Soki z owoców są źródłem wielu składników odżywczych. Natomiast należy wspomnieć także o tym, że w ich przypadku trzeba zachować umiar – nie podawaj ich więcej niż pół szklanki dziennie (120 ml). 6 Zbyt duża ilość cukrów prostych, które znajdują się w sokach, może powodować otyłość, próchnicę i zahamowanie apetytu.

 

Mleko i produkty mleczne

Udział mleka i produktów mlecznych w diecie dziecka jest istotny przede wszystkim ze względu na zawartość wapnia i białka oraz witamin z grupy B. W drugim roku życia nadal wskazane jest karmienie piersią, nie ma górnej granicy, do której należy kontynuować ten sposób żywienia niemowląt. O zaletach dłuższego karmienia piersią można zapoznać się tutaj. Wraz z wkroczeniem w życie nowych potraw częstość karmienia naturalnego będzie się zmniejszać. Mimo, że mleko matki jest nadal wartościowe odżywczo, jest już niewystarczające na tym etapie do zbilansowania diety dziecka. Dlatego należy pamiętać, że istotnym elementem tej diety jest mleko i produkty mleczne. Mleko (w tym mleko modyfikowane) oraz produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, sery twarogowe czy sery żółte, zawierają znaczne ilości wapnia,który ma szczególne znaczenie w procesie wzrostu kości i zębów. Często lepiej tolerowanym produktem mlecznym przez dzieci są kefiry i jogurty, gdyż mają obniżoną zawartość laktozy. Ważnym elementem diety dzieci do 3. roku życia jest nadal mleko modyfikowane typu Junior, gdyż dodatkowo dzięki zawartości m.in. żelaza i witaminy D mleko modyfikowane uzupełnia dietę w te często deficytowe składniki.  W żywieniu polecane są produkty mleczne naturalne, ewentualnie z dodatkiem świeżych owoców, płatków zbożowych czy orzechów. Małe dzieci w Polsce spożywają za mało mleka i produktów mlecznych, co niestety przekłada się na niskie spożycie wapnia- aż 42% ma za mało tego pierwiastka w diecie! 5 Dlatego tak ważne jest pilnowanie CODZIENNIE 2 porcji mleka (w tym modyfikowanego) oraz 1 porcji produktów mlecznych.

Cukier w produktach mlecznych

Dbając o ilość produktów mlecznych w diecie dziecka uważaj na takie które w swoim składzie zawierają cukier. Smakowe produkty mleczne, a więc jogurty, kefiry, maślanki owocowe, smakowe serki bardzo często zawierają dużą ilość cukru w swoim składzie. Nadmiar cukru jest poważnym błędem w żywieniu dzieci, a niestety dotyczy aż 75% z nich. 5 Dodatek cukru bardzo podbija wartość energetyczną diety dziecka i często powoduje, że po zjedzeniu takiej przekąski dziecko nie ma ochoty na zjedzenie np. obiadu. W konsekwencji maluch określanyjest mianem niejadka, a on tymczasem po prostu nie jest głodny. Wybierając produkty mleczne dla dziecka stawiaj na te naturalne, czyli bez dodatku cukru i soli, do których dodasz pokrojone owoce lub warzywa.

Opracowano na podstawie Weker H i wsp., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1-3 roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2013, do pobrania tutaj.

 

Przypisy Rozwiń
  • 1. Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017.
  • 2. Jauregi-Lobera I., Iron deficiency and cognitive functions, Neuropsychatr Dis Treat. 2014, 10, 2087-2095
  • 3. Ross C., Vitamin A and retinoic acid in T cell–related immunity–. The American Journal of Clinical Nutrition, 2012, 96.5: 1166S-1172S.
  • 4. Maggini, S., Wenzlaff, S., Hornig, D. Essential role of vitamin C and zinc in child immunity and health. Journal of International Medical Research, 2010, 38(2), 386-414.
  • 5. a. b. c. Weker H., Socha P. i wsp., Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia, Instytut Matki i Dziecka, 2016
  • 6. Horvath A., Szajewska H., „Burza w szklance soku” – komentarz do wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2017, T. 14, 754-755

Czy znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie?
Jeśli nie zadaj pytanie ekspertowi.

Przeczytaj również

Chcesz regularnie otrzymywać porady dopasowane do wieku Twojego maluszka? Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz regularnie otrzymywać
porady dopasowane do wieku
Twojego maluszka?
Zapisz się do naszego newslettera!
Zapisz się