Skip to main content

Niezastąpiona rola Taty w 1000 pierwszych dni życia

Polscy ojcowie coraz mocniej uczestniczą w życiu swoich dzieci i angażują się w opiekę nad nimi, a relacja z dzieckiem staje się dla nich coraz ważniejsza. Model ojcostwa ulega zmianie – z tradycyjnego, w którym ojciec realizował funkcję materialną i nie brał udziału w opiece i wychowaniu dzieci, w stronę współczesnego modelu. Czy warto jednak angażować się w życie dziecka już od pierwszych dni?

Początki w roli ojca

Większość polskich tatusiów próbuje przygotować się do roli ojca, najczęściej rozmawiają na ten temat z rodziną i przyjaciółmi, oglądają programy telewizyjne lub czytają książki i czasopisma, a co piąty polski ojciec uczestniczył w szkole rodzenia1Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.. Jest to bardzo korzystny trend, jako że badania jasno wskazują, że dzieci świadomych i zaangażowanych ojców znacznie wyprzedzają w rozwoju swoich rówieśników2Richter R. i Schafer E., Supertata czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat ciąży, porodu i pierwszego roku we troje, Wydawnictwo Esteri, 2017..

Niepowtarzalna okazja

1000 pierwszych dni życia to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego zdrowia i rozwoju dzieci teraz i w przyszłości. To tzw. okno możliwości rozpoczyna się w momencie poczęcia, dlatego już czas ciąży jest kluczowym etapem. Obecność taty na każdym z etapów 1000 pierwszych dni jest nie bez znaczenia.

Niezbędne wsparcie taty

Współcześnie podział obowiązków między mamą a tatą ulega zmianie na bardziej partnerski. Jednak w przypadku zaangażowania w życie niemowlęcia co trzeci polski ojciec uważa, że w tym okresie to matka powinna być głównym opiekunem[3]. Tymczasem noworodki spędzające dużo czasu z ojcem przejawiają bardziej rozwinięte społecznie i odkrywcze zachowania w porównaniu z tymi, które pozbawione były takiego kontaktu[4]. Według ekspertów, jeżeli ojciec aktywnie uczestniczy w pielęgnacji niemowlaka już w pierwszym półroczu jego życia, dziecko w przyszłości lepiej rozwija się pod względem intelektualnym i ruchowym[5]. Angażowanie się w proces wychowawczy już od samego początku przynosi też korzyści psychologiczne: dzieci, które przebywają pod opieką taty, mogą być w przyszłości bardziej samodzielne i niezależne oraz pewniejsze siebie, dodatkowo jeśli ojciec jest stale obecny w życiu dziecka, to samoistnie powstaje między nimi niepowtarzalna więź[6]. Pierwsze dni są więc kluczowe dla dalszych relacji ojciec-dziecko. 

Rola ojca w żywieniu w 1000 pierwszych dni

Większość polskich ojców uważa, że podział ról w rodzinie powinien być równy, jednak najmniejszy odsetek jest za partnerstwem w przygotowywaniu dziecku posiłków3Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.. Tymczasem żywienie ma kluczowy wpływ na zdrowie dzieci i to rodzice decydują, co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane4Canfield K., Niezaprzeczalna wartość odpowiedzialnego ojcostwa. W: D. Korbnas-Biela (red.), Ojcostwo dzisiaj (s. 205-212). Lublin: Fundacja Cyryla i Metodego, 2014. [5] Sikorska M., Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko. O nowym układzie sił w polskich rodzinach. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2009. [6] Richter R. i Schafer E., Supertata czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat ciąży, porodu i pierwszego roku we troje, Wydawnictwo Esteri, 2017. [7] Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014. [8] Szajewska H. i inni, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria 11.3 (2014): 321-338. [9] Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014. [10] Anthes E., Family Guy: Fathers No Longer Just Backup Parents, Scientific American Mind, 2010.. Wczesne dzieciństwo to czas kształtowania nawyków żywieniowych, które mają dużą szansę przetrwania aż do dorosłości. O tym, jak prawidłowo żywić dzieci w 1000 pierwszych dni życia, można dowiedzieć się z poradników napisanych przez ekspertów i dostępnych bezpłatnie tutaj: 6 złotych zasad – poradniki

Co dalej z rolą ojca?

Badania jednoznacznie wskazują, że współcześni tatusiowie są świadomi niezwykle ważnej roli ojca. Chcą brać czynny udział w życiu swoich dzieci i szukają wiarygodnych informacji. Większość materiałów edukacyjnych kierowana jest jednak bezpośrednio do matek, dlatego tak istotne wydaje się obecnie promowanie aktywnego ojcostwa oraz budowanie oferty wsparcia i edukacji dopasowanej do potrzeb ojców59] Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.. A cel jest szczytny, gdyż uczestnictwo ojców w opiece nad dzieckiem już od pierwszych dni może przynieść wiele długofalowych korzyści610] Anthes E., Family Guy: Fathers No Longer Just Backup Parents, Scientific American Mind, 2010..

Przypisy Rozwiń

  • 1
    Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.
  • 2
    Richter R. i Schafer E., Supertata czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat ciąży, porodu i pierwszego roku we troje, Wydawnictwo Esteri, 2017.
  • 3
    Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.
  • 4
    Canfield K., Niezaprzeczalna wartość odpowiedzialnego ojcostwa. W: D. Korbnas-Biela (red.), Ojcostwo dzisiaj (s. 205-212). Lublin: Fundacja Cyryla i Metodego, 2014. [5] Sikorska M., Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko. O nowym układzie sił w polskich rodzinach. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2009. [6] Richter R. i Schafer E., Supertata czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat ciąży, porodu i pierwszego roku we troje, Wydawnictwo Esteri, 2017. [7] Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014. [8] Szajewska H. i inni, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Pediatria 11.3 (2014): 321-338. [9] Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014. [10] Anthes E., Family Guy: Fathers No Longer Just Backup Parents, Scientific American Mind, 2010.
  • 5
    9] Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.
  • 6
    10] Anthes E., Family Guy: Fathers No Longer Just Backup Parents, Scientific American Mind, 2010.