Etykiety na produktach spożywczych dla dzieci Skip to main content

Co musi się znaleźć na etykiecie specjalnych produktów dla dzieci?

Wszystkie środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego muszą być obowiązkowo znakowane wartością odżywczą. Na ich opakowaniu musi się zatem znaleźć informacja o wartości energetycznej produktu, zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu.

Co prawda od grudnia 2016 r. taki obowiązek dotyczy wszystkich środków spożywczych i już teraz wielu producentów żywności wprowadza takie oznakowanie, niemniej nie jest to obowiązkowe i nadal na rynku można znaleźć produkty, których etykiety nie zawierają tych niezwykle istotnych treści.

Przypomnijmy, że informacje te to:

oznaczenie wieku dla którego dostosowany jest produkt

  • wykaz składników
  • procentowa zawartość składników w produkcie spożywczym
  • termin przydatności do spożycia
  • wartość odżywcza
  • składniki uczulające lub mogące powodować nietolerancję pokarmową u dziecka

Informacja o wartości odżywczej produktu jest szczególnie ważna, gdyż dzięki niej możesz na bieżąco śledzić, ile poszczególnych składników odżywczych podajesz swojemu dziecku. Dzięki takiej informacji możesz też porównywać produkty różnych producentów, np. pod kątem zawartości cukru lub soli (sodu), i wybierać te, które najlepiej pod kątem odżywczym odpowiadają potrzebom Twojej pociechy.

Etykiety tej kategorii środków spożywczych zawierają też informacje dotyczące prawidłowego przygotowania i podawania, które zapewniają bezpieczeństwo ich użycia.

Na etykiecie produktu, który jest przeznaczony dla malucha znajdziesz też informację, od jakiego wieku można podawać ten konkretny produkt. Na przykład będzie to „po 8. miesiącu życia”. Jeśli opakowanie nie ma wyróżnionej informacji, dotyczącej wieku malucha, to z dużym prawdopodobieństwem możesz założyć, że nie jest to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego – czyli, że jest to żywność przeznaczona dla starszego dziecka, a nie dla niemowlęcia czy dziecka poniżej 3 roku życia.