Jak odciągać i przechowywać pokarm Skip to main content

Jak odciągać i przechowywać pokarm

Spis treści

Decyzja o powrocie do pracy często wiąże się z rozważaniem zmiany sposobu żywienia dziecka. Wcale nie musi jednak oznaczać rezygnacji z podawania dziecku kobiecego pokarmu. Jak odciągać pokarm z piersi? Jak przechowywać mleko matki? O tym dowiecie się z poniższego artykułu. 

Doskonałym rozwiązaniem dla pracującej mamy jest odciąganie i przechowywanie pokarmu. Dobrze sprawdza się również, gdy masz zbyt dużo pokarmu lub gdy po prostu musisz wyjść z domu i nie będziesz mogła sama nakarmić dziecka. Ze względu na wrażliwość mleka kobiecego na czynniki fizyczne ważne, by przy tej czynności stosować się do kilku prostych zasad higienicznych. Zabezpieczy to pokarm przed rozwojem patologicznej flory bakteryjnej oraz pozwoli zachować unikatowe właściwości kobiecego mleka

Odciąganie pokarmu – jak się przygotować?

Jak odciągać pokarm? Zawsze przed odciąganiem mleka dokładnie umyj ręce, piersi oraz brodawki. Najlepiej używać do tego celu bezzapachowego mydła. Równie często, to znaczy przed każdym użyciem, należy myć sprzęt stosowany do odciągania pokarmu. Bez względu na to, czy posiadasz laktator ręczny czy elektryczny, zadbaj, by elementy mające bezpośredni kontakt z piersią lub mlekiem były czyste (można myć je zwykłym płynem do naczyń, należy jednak zwrócić uwagę, by dobrze opłukać je ciepłą wodą). Dbanie o higienę to także zwrócenie uwagi na miejsce, w którym odciągasz pokarm. Lekarze zalecają, by nie odciągać mleka w toalecie lub miejscu, gdzie przebywa dużo osób. Ważne też, by w pomieszczeniu dostępna była ciepła, bieżąca woda.

Przechowywanie mleka matki11 K. Osuch, M. Nehring-Gugulska, A. Wesołowska, „Karmienie piersią w teorii i praktyce“, MP 2012. 

Do przechowania odciągniętego mleka można używać szklanych pojemników (wcześniej umytych i wyparzonych) lub wysterylizowanych plastikowych pojemniczków, koniecznie takich, które dopuszczono do kontaktu z żywnością. Mleko z każdej tury odciągania powinno być przechowywane osobno – najlepiej na pojemniczkach umieścić informację o dokładnej dacie i godzinie odciągania.

Jak długo można przechowywać mleko matki? 

Mleko mamy, jak każda inna żywność, ma swój termin przydatności do spożycia. Jak przechowywać pokarm z laktatora? Przechowywany w lodówce, może wytrzymać 96 godzin (4 dni). Mleko mamy można też zamrozić na dłuższy czas; w zależności od temperatury w zamrażarce. Mleko takie można przechowywać od 2 tygodni do nawet pół roku. Nie należy rozmrażać mleka w temperaturze pokojowej. 

Przypisy Rozwiń

  • 1
    1 K. Osuch, M. Nehring-Gugulska, A. Wesołowska, „Karmienie piersią w teorii i praktyce“, MP 2012.