Mleko mamy zaspokaja aktualne potrzeby dziecka i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych. To wiedzą prawie wszystkie mamy. Ale czy wiedzą konkretnie dlaczego warto karmić piersią? Poznaj liczne zalety naturalnego karmienia:
Mleko dla noworodka przez pierwsze pół roku to wystarczający pokarm. Mleko kobiece jest źródłem kluczowych dla rozwoju malucha przeciwciał, które wspomagają niedojrzały układ odpornościowy niemowlęcia. W początkowych miesiącach życia pokarm mamy całkowicie zaspokaja potrzeby energetyczne i odżywcze dziecka.
Mleko matki zawiera również najważniejsze składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego wzrostu malucha. Jedyny wyjątek stanowią witaminy D i K – ich zawartość w mleku matki jest mniejsza, niż potrzebuje tego organizm dziecka. Mama będzie musiała dostarczyć je swemu maluchowi. By nie dopuścić do niedoboru witaminy D przez pierwsze pół roku warto podawać 400-600 jednostek międzynarodowych na dobę. W zależności od wieku i masy ciała dawka ta może się zmienić. Istotne jest, by podawać suplementy witaminowe dopiero po skonsultowaniu się z lekarzem pediatrą.
Liczne badania naukowe potwierdzają, że mleko matki odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu nerwowego niemowlęcia. Karmienie piersią rozwija umiejętności poznawcze malucha, a zawarte w mleku składniki wspomagają rozwój jego mózgu i narządu wzroku.
Karmienie piersią w okresie niemowlęcym zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości dziecka w późniejszym wieku szkolnym aż o 35% w porównaniu z dziećmi, które nigdy nie były karmione piersią. Mleko prawidłowo odżywiającej się mamy zawiera właściwą kompozycję składników odżywczych, gwarantującą prawidłowy przyrost masy ciała i wzrostu malucha.
Lekarz na każdej wizycie powinien określać, na którym centylu znajduje się dziecko. Wyniki każdorazowo należy umieszczać na siatkach centylowych. To pozwoli w łatwy i szybki sposób kontrolować, czy niemowlę rozwija się prawidłowo.
Podawanie maluchowi mleka matki od pierwszych dni życia pobudza jego układ immunologiczny i zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości wielu przewlekłych chorób. Karmienie piersią działa ochronnie. U dzieci karmionych mlekiem mamy obserwuje się rzadsze występowanie biegunki, infekcji dróg oddechowych, infekcji dróg moczowych, zapalenia ucha środkowego. Karmienie piersią zmniejsza też ryzyko chorób alergicznych.
Prawidłowe przystawianie dziecka do piersi wpływa korzystnie na rozwój jego aparatu mowy oraz artykulacji. Jest też czynnikiem zapobiegania wadom zgryzu.
Bliski kontakt z ciałem mamy zapewnia maluchowi poczucie bezpieczeństwa i buduje z nią głęboką relację emocjonalną.