Spis treści
Mleko mamy to tak zwany złoty standard w żywieniu niemowląt, dlatego w ramach działań ogólnopolskiego, edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” przeprowadziliśmy badanie opinii wśród kobiet w ciąży i mam małych dzieci na temat ich doświadczeń związanych z karmieniem piersią, emocjami, autorytetami oraz trudnościami im towarzyszącymi. W badaniu wzięło udział prawie 3500 kobiet, które podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami w związku z karmieniem piersią. Polki coraz częściej przyznają, że jest to umiejętność, której muszą się nauczyć.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka oraz jego kontynuację po rozszerzeniu diety i dłużej. Z racji zalet i korzyści płynących z karmienia piersią, mleko kobiece jest uważane za najlepszy pokarm dla dziecka i aż 95% mam zgadza się z tym stwierdzeniem. Głównym powodem rozpoczęcia karmienia piersią jest zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka – 77% mam deklaruje, że zaczęło karmić piersią, ponieważ chciało dostarczyć w ten sposób wszystkich składników odżywczych, a 66% badanych mam rozpoczęło karmienie piersią ponieważ zależało im na budowaniu odporności dziecka.
Aż 96% mam deklaruje, że karmią lub wcześniej karmiły piersią (przynajmniej przez pewien okres lub w trybie mieszanym), a 83% kobiet w ciąży planuje karmić piersią po urodzeniu dziecka. Mamy dzieci w wieku 0.- 6. miesięcy zazwyczaj karmią wyłącznie piersią (60%), 8% z nich stosuje karmienie mieszane (czyli łączy karmienie piersią z podawaniem mleka modyfikowanego), zaś 16% już zrezygnowało z karmienia piersią.
Mamy dzieci 7.-12. miesięcznych przeważnie kontynuują karmienie piersią, ale podają również inne posiłki do diety dziecka (70%). Blisko co czwarta mama, która ma dzieci w tym wieku już nie karmi piersią.
Co z Maluchami, które skończyły pierwszy rok życia? Ponad połowa dzieci w wieku od 1.- 2. roku życia nie jest już karmiona piersią, a 36% dostaje mleko mamy wraz z innymi posiłkami. Dzieci, które skończyły dwa latka piją mleko z piersi znacznie rzadziej (15%). Moment zakończenia karmienia piersią powinien nastąpić wtedy, kiedy mama i dziecko podejmą taką decyzję. Ta chwila dla części matek może być bardzo emocjonalna. Kobiety zapytane o emocje towarzyszące zaprzestaniu karmienia piersią najczęściej wskazywały wyrzuty sumienia (50%) oraz smutek (42%) i żal (40%).
Karmienie piersią to wyjątkowy okres dla mamy i dla Malucha. Oprócz pokrywania jego potrzeb żywieniowych uruchamia wiele emocji – najczęściej towarzyszące w początkach karmienia to miłość do dziecka i bliskość (odpowiednio po 53% i 50%). Wysoko uplasowały się również odpowiedzialność i stres (po 35%). Pomimo wysokiego odsetka kobiet kiedykolwiek karmiących piersią, nie u wszystkich obyło się bez przeszkód. Blisko 44% mam, kiedy jeszcze były w ciąży, spodziewały się, że podczas karmienia piersią nie pojawią się żadne trudności. W rzeczywistości już po urodzeniu dziecka jedynie 12% karmiących mam nie spotkało się z żadnymi wyzwaniami. Trudności na jakie napotykają mamy karmiące piersią to przede wszystkim obolałe lub pogryzione sutki (49%), ale też problemy z odpowiednim przystawieniem dziecka do piersi (39%). Co trzecia mama deklaruje także, że dziecko nie umiało bądź nie chciało ssać piersi, a co czwarta twierdziła, że ma za mało pokarmu.
Wyniki zrealizowanego badania opinii na temat karmienia piersią oraz idei 1000 pierwszych dni wśród kobiet w ciąży, które uczestniczyły w szkole rodzenia pokazują jednoznacznie, że trudności z karmieniem piersią mogą się pojawić u każdej kobiety, a konsultacja w tym zakresie to mądry wybór! Aż 90% mam słyszała o doradcach laktacyjnych, z czego 37% uważa tych specjalistów za autorytet w zakresie karmienia piersią. 69% mam chciałoby skorzystać z darmowej wizyty doradcy laktacyjnego w domu, a 59% uważa, że dostępność doradcy laktacyjnego na oddziałach położniczych to dla świeżo upieczonych mam istotne ułatwienie. Znacząca grupa ankietowanych (32%) wskazuje, że ważna jest dla nich edukacja w szkołach rodzenia i informacja o potencjalnych problemach z karmieniem piersią. Podobnie duża grupa (34%) oczekuje wsparcia ze strony najbliższych. Zadowalające jest to, że większość Polek chce karmić piersią, dlatego warto podkreślać, że jest to proces, którego najczęściej można i warto się nauczyć. Ważne, aby każda mama miała możliwość uzyskania wsparcia ze strony specjalistów od laktacji i nie wahała się prosić o pomoc również swoich bliskich.