1000 pierwszych dni życia dziecka to okres najintensywniejszego wzrostu i rozwoju. Proces ten będzie przebiegał prawidłowo tylko wtedy, gdy organizmowi dostarczany będzie właściwy budulec – składniki odżywcze z pożywienia. Źle zbilansowana dieta może doprowadzić do niekorzystnych dla zdrowia niedoborów. Jak ich uniknąć? Dlaczego rola Taty jest kluczowa?
Pierwsze lata życia są pod kątem żywienia bardzo ważne z dwóch powodów: to okres największego wzrostu i rozwoju organizmu, ale także czas, w którym kształtują się późniejsze upodobania i nawyki żywieniowe. Ma to wpływ na obecne i przyszłe zdrowie dziecka. Jak wynika z badań 1, dzieci w wieku 1-3 lat nie są w Polsce prawidłowo żywione. 42 proc. małych dzieci otrzymuje za mało wapnia, a co drugie za mało błonnika. Aż 88 proc. przyjmuje za mało mleka i produktów mlecznych oraz warzyw. 78 proc. dzieci jada za mało ryb, ponad połowa za mało tłuszczu i aż 94 proc. za mało niezbędnych dla rozwoju mózgu długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LCPUFA). Podobny odsetek dzieci przyjmuje za mało witaminy D z dietą, a co trzeci junior ma za mało jodu w diecie. Co trzecie dziecko ma nieprawidłową masę ciała2.
Gdzie popełniane są błędy i jak ich uniknąć? Jeśli uświadomisz sobie poniższe fakty, inaczej spojrzysz na przygotowywanie posiłków dla dziecka:
Supertata powinien doskonale wiedzieć, jak powinno wyglądać zdrowe śniadanie dla dzieci, obiad i kolacja. Podział zadań i obowiązków między matkę a ojcem zanika, coraz częściej ojcowie potrafią zrobić przy dziecku wszystko9, a ponad połowa tatusiów deklaruje, że na równi z matką dziecka zajmuje się przygotowywaniem jedzenia dla dziecka10. Dołącz do nich! To od Ciebie i partnerki zależy CO dziecko zje, KIEDY i JAK posiłki będą podane, a DZIECKO decyduje CZY i ILE zje11. Pamiętaj o tym, że małe dziecko lubi NAŚLADOWAĆ dorosłych, chętnie odwzorowuje jego zachowania12. Tata MUSI być żywieniowym przykładem dla swojego dziecka. Ponadto uważa się, że pewne czynności ojciec wykonuje lepiej niż matka – np. przekazywanie wiedzy13.
Dziecko po 1. roku życia już dużo rozumie, warto mu tłumaczyć, dlaczego zdrowe śniadanie dla dzieci jest bardzo ważnym początkiem dnia, dlaczego warto jeść regularnie, dlaczego należy jeść ryby, mleko, warzywa i owoce, dlaczego do gaszenia pragnienia służy tylko woda, dlaczego nie powinno się jeść słodyczy i żywności typu fastfood, dlaczego trzeba być aktywnym fizycznie. Dlaczego warto mieć wiedzę na temat żywienia? Bo rodzice, którzy mają świadomość, że prawidłowe żywienie we wczesnym dzieciństwie wpływa na zdrowie w przyszłości, lepiej żywią swoje dzieci14!
Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź, ile witaminy D, wapnia i jodu jest w diecie Twojego dziecka.