1. Dlaczego witamina D u dzieci jest ważna?
2. Jakie są źródła i i dawkowanie witaminy D?
3. Czym może grozić niedobór witaminy D w niemowląt?
Zgodnie z zaleceniami polskich specjalistów witaminę D podawaj swojemu dziecku już od pierwszych dni jego życia, niezależnie od tego, czy karmisz je mlekiem z piersi czy modyfikowanym. Codziennie podawaj witaminę D niemowlęciu w ilościach:
400 jednostek międzynarodowych (j.m.) w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka
400–600 j.m. pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia, w zależności od ilości witaminy spożywanej przez dziecko w postaci mleka modyfikowanego wzbogaconego witaminą D.
Po pierwszych urodzinach dziecka w okresie od września do kwietnia (lub przez cały rok, jeśli nasłonecznienie w lecie jest niewystarczające) podawaj mu natomiast 600–1000 j.m. witaminy D na dobę, w zależności od jego masy ciała.
Witamina D nie bez powodu została nazwana witaminą słoneczną, gdyż jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania UV. 1 W praktyce musi być jednak spełnionych jednocześnie kilka warunków, co w praktyce sprawia, że skuteczna synteza w skórze pokrywająca zapotrzebowanie na tę witaminę często nie jest możliwa. Podaż witaminy D z diety małego dziecka również jest z reguły niewystarczająca, przykładowo mleko matki nie jest dobrym źródłem tej witaminy, zawiera jej śladowe ilości. 2. Dlatego zachodzi konieczność uzupełniania potrzebnej dawki w postaci produktów spożywczych wzbogacanych (np. mleka modyfikowanego typu Junior) i/lub suplementacji – po konsultacji z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym. 3 Z najnowszego badania wynika, że aż 94% dzieci w wieku 1-3 nie dostarcza odpowiedniej ilości witaminy D z dietą, 4 warto więc działać jak najszybciej.
Małe dzieci powyżej 1. roku życia i młodzież potrzebują suplementacji w dawce 600 - 1000 IU na dobę (w zależności od masy ciała) 5 od września do kwietnia lub cały rok, jeśli w okresie letnim nie można zagwarantować odpowiedniej syntezy witaminy D przez skórę. 5 Potrzebujemy więc jej nawet latem np. w dni pochmurne, gdy starannie ubrani, chroniąc się przed chłodem uniemożliwiamy syntezę witaminy D w naszej skórze. Dodatkowe jej źródła są niezbędne też wtedy, gdy nie wychodzimy na zewnątrz między godziną 10:00 a 15:00 lub używamy kremów z filtrem. 6
Witamina D ma bardzo ważne zadanie w organizmie, zwłaszcza rozwijającym się. Jest nim wspomaganie mineralizacji kości i zębów. 7 Badacze zwracają również uwagę, iż niedobór witaminy D może mieć związek z rozwojem niektórych nowotworów, chorób serca oraz chorób o podłożu autoimmunologicznym, m.in. cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów. 8 Szczególnie narażoną na niedobory witaminy D grupą są dzieci w wieku 13-36 miesięcy. Dzieje się tak, ponieważ ich dieta z każdym miesiącem jest coraz bardziej uboga w produkty wzbogacane w tę witaminę (mleka modyfikowane i kaszki) 9, niestety mniej niż 30% małych dzieci otrzymuje suplementy tej witaminy zgodnie z zaleceniami. 10 Deficyt witaminy D jest powszechny w Polsce i całej Europie Środkowej 11, dlatego regularna podaż witaminy D jest szczególnie ważna, zwłaszcza po pierwszych urodzinach dziecka.
Skorzystaj z kalkulatora i sprawdź, ile wapnia jest w Twojej diecie!