Spis treści
Poza tym w okresie karmienia piersi są również większe, pełniejsze i cięższe niż wcześniej. Warto więc, byś zwróciła uwagę na kilka kwestii, które poprawią Twój komfort.
Najważniejszą sprawą jest dobranie dobrego biustonosza. Dobry, to znaczy taki, który dokładnie podtrzymuje Twoje piersi, ale jednocześnie ich nie uciska. Ważne, by ramiączka stanika były dość szerokie – co najmniej 1,5-2 cm. Piersi karmiącej kobiety są szczególnie wrażliwe i narażone na podrażnienia, dlatego warto wybrać stanik uszyty z dobrej jakości oddychającego materiału.
Wygodnie, gdy można rozpiąć go z przodu lub gdy na miseczkach naszyte są specjalne odpinane klapy. Najlepiej poświęcić trochę czasu (i pieniędzy) i w profesjonalnym sklepie z bielizną wybrać stanik dobrze dopasowany do potrzeb oraz kształtów świeżo upieczonej mamy.
Jak dbać o sutki podczas karmienia? Brodawki piersi nie potrzebują szczególnej higieny. Nie ma potrzeby, byś myła je przed każdym karmieniem. Jest wręcz odwrotnie – zbyt częste mycie mogłoby wysuszyć wrażliwą skórę piersi i wywołać podrażnienie. Jeśli natomiast masz problem z pękającymi, bolesnymi lub nawet krwawiącymi brodawkami sutkowymi jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym.
W pierwszej kolejności polega na zapobieganiu rozstępom i utrzymaniu jędrności oraz elastyczności skóry. Jeśli zdecydujesz się na używanie kremów ujędrniających, wybieraj takie, które przeznaczone są dla karmiących kobiet. Zwykle używa się ich po kąpieli, delikatnie wmasowując okrężnymi ruchami. Zwróć uwagę, by nie nakładać kosmetyku tuż przed karmieniem malucha.
Piersi po karmieniu mają prawo wyglądać inaczej. O piersi można również dbać, uprawiając ćwiczenia. Co prawda piersi zbudowane są głównie z komórek tłuszczowych i gruczołów mlekowych, ale można dbać o nie „pośrednio”, wzmacniając podtrzymujące je mięśnie klatki piersiowej oraz ramion. Idealnym sportem do tego celu jest pływanie, szczególnie styl klasyczny (czyli popularna żabka). Można również po prostu gimnastykować się w domu, wykonując specjalne, niezbyt obciążające ćwiczenia tych partii ciała.