Spis treści
Czy zastanawiasz się od kiedy noworodek widzi? W jakim wieku maluszek rozpoznaje kształty? Porozmawiajmy o tym, jak widzi noworodek i kiedy obraz przestaje być dla niego rozmyty. Jakie kolory widzi noworodek i czy rozpoznaje twarz mamy oraz różowy kolor kwiatów na jej bluzce?
W życiu prenatalnym zmysł wzroku Twojego maluszka był jeszcze bardzo słabo rozwinięty. W czwartym miesiącu ciąży Twoje nienarodzone jeszcze maleństwo reagowało jedynie na bardzo wyraźne zmiany natężenia światła i zaczynało odróżniać ciemność od jasności. W momencie narodzin wzrok jest jednym z najmniej rozwiniętych zmysłów. Dzienne światło jest dla noworodka zbyt ostre, dlatego malec ma prawie cały czas zamknięte oczka. Co prawda dziecko zaczyna widzieć, ale jedynie na 20-30 cm, obraz jest rozmyty i czarno-biały, pozbawiony wyraźnych kształtów, faktur i głębi. Co ciekawe noworodek ma wyostrzone widzenie peryferyjne, co oznacza, że nieco lepiej widzi kontury przedmiotów, które znajdują się na obwodzie jego pola widzenia, niż to, co jest tuż przed nim. Twoja jedno-miesięczna pociecha, patrząc na Ciebie obserwuje więc linię Twojej brody i włosów. Po dwóch-trzech miesiącach od urodzin dziecko zaczyna koncentrować wzrok Twoich oczach, nosie i ustach. Niemowlę zaczyna powoli utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami z otoczenia i to właśnie wówczas możesz zobaczyć jego długo wyczekiwany przez Ciebie uśmiech.
Mniej więcej od czwartego miesiąca życia niemowlęcia kształty obserwowanych przez nie przedmiotów wyłaniają się, dziecko widzi bez rozmycia, aczkolwiek bez wyraźnych faktur. W wieku sześciu miesięcy maluszek zaczyna widzieć kolory, otaczające przedmioty stają się dla niego całkiem wyraźne. Mały odkrywca rozpoznaje powoli faktury zabawek i innych rzeczy. Różnica, jakie kolory widzi noworodek, a jakie niemowlak może zadziwić! Czarno-biały świat noworodka zamienia się w pełen kolorów, a maluszek preferuje wyraźne czerwony, zielony, niebieski i żółty 1. Drugie półrocze jest okresem dalszego dynamicznego rozwoju wzroku, w wieku 12 miesięcy maluszek widzi już podobnie, jak osoba dorosła.
Jednym z kluczowych składników pokarmowych dla rozwoju ostrości widzenia jest kwas tłuszczowy DHA. Większość badań potwierdza jego pozytywny wpływ na rozwój wzroku u niemowlaka. Podstawowym źródłem DHA dla maluszka jest mleko jego mamy, dlatego tak ważne jest, aby kobieta karmiąca jadła ryby morskie. Aby zapewnić należne stężenie DHA w swoim mleku mama karmiąca powinna dodatkowo suplementować swoją dietę DHA w ilości ≥ 200mg/dzień. Jeżeli kobieta karmiąca je mało ryb dawka suplementu powinna wzrosnąć do 600mg/dzień DHA. Od 2020 r., zgodnie z europejskimi wytycznymi DHA dodawany jest obowiązkowo do mleka modyfikowanego, tak, aby niemowlęta, których mamy z jakichś powodów nie karmią piersią miały zapewnioną podaż tego składnika. Zgodnie z polskimi zaleceniami żywienia zdrowych niemowląt źródłem niemowląt powyżej 6. m. ż. powinny być ryby, zwłaszcza morskie oraz mleko modyfikowane dedykowane dzieciom w tym wieku. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o prawidłowej diecie niemowlęcia.