Skip to main content

Bezpieczna żywność dla małych konsumentów

Z myślą o bezpieczeństwu oraz zdrowiu niemowląt i małych dzieci nie można pominąć prawidłowej diety. Nie ma wątpliwości, że dobór produktów żywnościowych do menu malucha powinien odbywać się ze szczególną starannością. Opracowany przez grono Ekspertów Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci” to nowy dokument, który stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości. Jego odbiorcami są zarówno specjaliści, jak i Rodzice oraz  Opiekunowie małych dzieci. Dowiedz się, jak Eksperci podchodzą do bezpieczeństwa żywności.

Potrzeby żywieniowe dzieci a bezpieczeństwo żywności

Okres 1000 pierwszych dni życia to czas intensywnego wzrostu, rozwoju i dojrzewania wielu układów w organizmie. Prawidłowe żywienie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na właściwy rozwój i stan zdrowia, dlatego warto o nie zadbać już od pierwszych chwil życia. W pierwszych 3 latach życia układy i narządy nie funkcjonują tak sprawnie, jak u osób dorosłych. Czy wiesz, że układ pokarmowy niemowląt i małych dzieci szybciej wchłania szkodliwe związki, co sprzyja zwiększonemu pobieraniu zanieczyszczeń z dietą? Ponadto funkcje detoksykacyjne wątroby wciąż dojrzewają a wydalanie substancji toksycznych przez nerki nie zachodzi tak sprawnie jak u osób dorosłych. Wrażliwy organizm niemowląt i małych dzieci nie ma jeszcze tak rozwiniętych zdolności obronnych przed drobnoustrojami. Te wszystko przemawia za tym, że bezpieczeństwo i jakość żywności jest kluczowa by najmłodsi rozwijali się prawidłowo.

Bezpieczeństwo żywności to fundament

Żywność przeznaczona do spożycia przez wszystkich ludzi musi umożliwiać zaspokojenie potrzeb energetycznych i żywieniowych jak również  musi być bezpieczna. Jak określić bezpieczną żywność? To taka, w której zawartość składników groźnych dla zdrowia jest odpowiednio kontrolowana, prawnie regulowana i badana. Szczególnie wrażliwą grupą na potencjalne działanie zanieczyszczeń występujących w żywności są najmłodsi – czyli niemowlęta i małe dzieci. Najbezpieczniejszym sposobem żywienia w okresie niemowlęcym jest z pewnością karmienie piersią. Wyłączne karmienie piersią jest celem, do którego należy dążyć w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Mleko matki zawiera szereg czynników, które pozytywnie wpływają na układ odpornościowy np. bakterie probiotyczne, prebiotyki, żywe komórki krwi, nukleotydy i przeciwciała. Po ukończeniu pierwszego półrocza życia karmienie piersią nie jest wystarczające i należy je uzupełnić o inne pokarmy, czyli zacząć rozszerzanie diety. Odejście od menu opartym na mleku mamy lub mleku modyfikowanym i stopniowe wprowadzanie posiłków z „rodzinnego stołu” powoduje, że dzieci spożywają coraz więcej różnych pokarmów. W związku z tym są bardziej narażone na kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami żywności, jak również z dodatkami do żywności (np. konserwanty, wzmacniacze smaku). Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo żywności?

Bezpieczna żywność dla niemowląt i małych dzieci – czym się charakteryzuje?

Z uwagi na inne potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci niż potrzeby dorosłych warto pamiętać by najmłodszym podawać żywność ze sprawdzonego źródła. Żywność niekiedy może być źródłem drobnoustrojów, mikotoksyn czy zanieczyszczeń chemicznych (np. pozostałości po pestycydach, metali ciężkich). Czy wiesz, że nawet niewielkie ilości metali ciężkich mogą kumulować się w organizmie i wpływać negatywnie na układ nerwowy? Niemowlę czy małe dziecko ma mniejszą masę ciała niż dorosły, więc potencjalna, dopuszczalna dawka zanieczyszczeń w żywności ogólnego spożycia, może dla ich zdrowia nieść ryzyko, co potwierdzają liczne badania. Z tego względu produkty, które są stworzone z myślą o najmłodszych (żywność z oznaczeniem wieku na opakowaniu) muszą przejść szereg badań jakościowych i muszą spełnić wymogi prawa bardziej rygorystyczne niż żywność ogólnego spożycia.