Skip to main content

Ciąża bez tajemnic – poradnik dla mężczyzn

Ciąża dla taty nie powinna oznaczać jedynie czasu oczekiwania. To moment, w którym partnerka powinna otrzymać wyjątkowe wsparcie i opiekę. Pomoc ojca może mieć zarówno wymiar psychiczny, jak i fizyczny. Zobacz, jak wiele możesz zrobić dla swojej partnerki w okresie oczekiwania na Wasze dziecko.

Wsparcie partnerki w ciąży jest bardzo ważne

Czas ciąży to połączenie skrajnych emocji – z jednej strony ogarnia nas ogromna ekscytacja, a z drugiej niepokój. Przed przyszłymi rodzicami stoi wiele wyzwań, czeka długa lista zadań do wykonania oraz sporo nieoczekiwanych zwrotów akcji związanych z ciążą i porodem. Kiedy partnerzy wspierają się wzajemnie, wzmacniają więź i poczucie partnerstwa. W tym specyficznym czasie jest to bardzo ważne zwłaszcza dla partnerki. Kobieta, która ma poczucie wsparcia swojego partnera, czuje się szczęśliwsza i mniej zestresowana1Ghosh J. i wsp., Paternal support and preterm birth, and the moderation of effects of chronic stress: a study in Los Angeles County mothers. Archives of Women’s Mental Health, 2010, 13.4: 327-338., a należy pamiętać, że stres odczuwa również dziecko noszone pod sercem2Schetter C I wsp., Anxiety, depression and stress in pregnancy: implications for mothers, children, research, and practice. Current Opinion in Psychiatry, 2012, 25.2: 141..

Ciąża dla taty, czyli jak udzielać pomocy partnerce?

Jeśli to będzie Twoje pierwsze dziecko, staraj się nauczyć jak najwięcej na temat ciąży. Przeczytaj poradniki, dowiedz się, czego należy się spodziewać w każdym trymestrze ciąży. Jeśli ciąża to dla Ciebie nie pierwszyzna, przejrzyj najnowsze publikacje na ten temat – lepiej mieć najaktualniejszą wiedzę. Niezależnie od tego, czy jesteś żółtodziobem, czy doświadczonym już tatą, zawsze towarzysz partnerce w wizytach u lekarza. Uczestnicz w decyzjach dotyczących testów prenatalnych i oczywiście bądź pilnym uczniem w szkole rodzenia, jak co piąty polski supertata3 Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014.

Wsparcie psychiczne

Ważne jest emocjonalne wspieranie przyszłej mamy. Uspokajaj ją w chwilach zwątpienia i pytaj o oczekiwania względem Ciebie. Trzymaj ją za ręce i dużo przytulaj. Nawet nie możesz sobie wyobrazić jak skrajne emocje targają kobietą w ciąży, gdy zaznaje hormonalnej burzy. Pomóż jej zmienić styl życia. Sposób żywienia kobiety w ciąży ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i zdrowia dziecka w ciągu całego życia4 Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013! Ciąża w oczach mężczyzny powinna oznaczać empatię i solidarność. Dlatego sam również ogranicz słodycze, przetworzoną żywność, picie kawy oraz wyeliminuj alkohol (ewentualnie ogranicz te używki). Dopinguj do jedzenia zdrowej żywności, samemu dając dobry przykład. Namawiaj do odpoczynku i robienia drzemek, gdyż hormony mogą mieć duży wpływ na poziom energii podczas ciąży5Symon A. I wsp., Maternal quality of life assessment: the feasibility of antenatal–postnatal follow‐up using the Mother‐Generated Index. Journal of Reproductive and Infant Psychology, 2011, 29.2: 183-194..

Bądź gotów na zmiany w Waszym życiu intymnym. Wiele kobiet ma świadomość zmieniającego się pod wpływem ciąży ciała i może to być źródłem wielkiego niezadowolenia i stresu6Skouteris H., Pregnancy: Physical and body image changes. In: Encyclopedia of Body Image and Human Appearance. 2012. p. 664-668.. Wsparcie partnera w samoakceptacji jest nieocenione. Czasem kobiety w niektórych okresach ciąży mają większy apetyt na seks, a czasem poziom libido spada7Brzęczek P. i wsp., Seksualność kobiet w ciąży (badania własne). Przegl Seks, 2016, 2.46: 19-24. W każdej z tych sytuacji partner musi wykazać się sporym zrozumieniem względem przyszłej mamy. Rozmawiaj z nią o tym jak się czuje i bądź gotowy na zmiany w wyrażaniu intymności. Sporo też spacerujcie i najważniejsze – rozmawiajcie!

Wsparcie fizyczne

Może to zabrzmieć jak banał, ale pomoc w gotowaniu może być nieoceniona! Tym bardziej, że w ciąży kobiety często bywają zmęczone, a intensywne zapachy mogą powodować mdłości8Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013. Również wsparcie przy tak prozaicznych czynnościach jak sprzątanie na pewno znajdzie uznanie w oczach przyszłej mamy. Jeżeli palisz, powinieneś wprowadzić program rzucania tego okropnego nałogu. Bierne palenie tytoniu ma negatywny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży oraz rozwój płodu9 Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013! Jeśli Cię to jednak przerasta, ogranicz palenie do minimum i pamiętaj, by nie robić tego w Waszej wspólnej przestrzeni. Pamiętaj, że masaż pleców i stóp pomaga złagodzić stres i wiele typowych dla ciąży bólów. Badania jasno wskazują, że dobra relacja partnerska, składająca się zarówno ze wsparcia praktycznego, jak i emocjonalnego, jest kluczowa dla prawidłowego przebiegu ciąży10 Røsand, G i wsp., Partner relationship satisfaction and maternal emotional distress in early pregnancy. BMC Public Health, 2011, 11.1: 161.. Jak zatem widzicie, ciąża dla mężczyzny nie oznacza jedynie czasu oczekiwania.

Przypisy Rozwiń

  • 1
    Ghosh J. i wsp., Paternal support and preterm birth, and the moderation of effects of chronic stress: a study in Los Angeles County mothers. Archives of Women’s Mental Health, 2010, 13.4: 327-338.
  • 2
    Schetter C I wsp., Anxiety, depression and stress in pregnancy: implications for mothers, children, research, and practice. Current Opinion in Psychiatry, 2012, 25.2: 141.
  • 3
    Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014
  • 4
    Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013
  • 5
    Symon A. I wsp., Maternal quality of life assessment: the feasibility of antenatal–postnatal follow‐up using the Mother‐Generated Index. Journal of Reproductive and Infant Psychology, 2011, 29.2: 183-194.
  • 6
    Skouteris H., Pregnancy: Physical and body image changes. In: Encyclopedia of Body Image and Human Appearance. 2012. p. 664-668.
  • 7
    Brzęczek P. i wsp., Seksualność kobiet w ciąży (badania własne). Przegl Seks, 2016, 2.46: 19-24
  • 8
    Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013
  • 9
    Poradnik żywienia dla kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013
  • 10
    Røsand, G i wsp., Partner relationship satisfaction and maternal emotional distress in early pregnancy. BMC Public Health, 2011, 11.1: 161.