Planujesz ciążę i chciałabyś zrobić wszystko, żeby zadbać o jej prawidłowy przebieg? Zastanawiasz się, czy zalecane są jakieś badania, które powinnaś wykonać przed ciążą?
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby przed planowaną ciążą wykonać kilka badań, by dobrze przygotować się do niej.
W okresie minimum 6 miesięcy przed planowanym poczęciem warto zaszczepić się przeciwko różyczce (dawka przypominająca w przypadku przebytego szczepienia) oraz przeciwko WZW typu B, jeśli taka szczepionka nie była wykonana wcześniej.
Badanie, które można wykonać to także oznaczenie przeciwciał przeciwko powszechnemu pierwotniakowi – toksoplazmozie, by wykluczyć świeże zarażenie, które może negatywnie wpływać na rozwijający się zarodek i płód.
Jednak jednym z najistotniejszych zaleceń jest suplementacja kwasu foliowego w okresie planowania ciąży – zalecana dawka to 0,4 mg na dobę. Suplementację najlepiej rozpocząć minimum 3 miesiące przed planowanym poczęciem i kontynuować w I i II trymestrze ciąży.
Dodatkowo istotna jest suplementacja witaminy D3 w dawce 800-2000 j.m na dobę oraz jodu w dawce 50 mikrogramów na dobę (w ciąży należy ją zwiększyć do 150 mikrogramów).
Przed planowanym zajściem w ciążę najlepiej jest udać się do lekarza położnika-ginekologa, który rozwieje ewentualne wątpliwości związane z ciążą oraz odpowie na wszystkie pytania. Zaleci też odpowiednie badania, może zalecić także wykonanie podstawowych badań krwi, tj. morfologii, poziomu glukozy, jonogramu, TSH, badania ogólnego moczu i badania cytologicznego.
Źródło: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne