Dlaczego w trakcie ciąży witamina D jest tak ważna? Skip to main content

Dlaczego w trakcie ciąży witamina D jest tak ważna?

Dlaczego w trakcie ciąży witamina D jest tak ważna?

Witamina D jest ważnym czynnikiem wchłaniania wapnia i fosforanów w organizmie – składników niezbędnych do budowy kości i zębów. Ponadto wpływa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowy i odpornościowy11 Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3..


Niedobór witaminy D w trakcie ciąży w negatywny sposób wpływa zarówno na matkę, jak i dziecko. Jak wynika z badań2, w przypadku ciężarnej kobiety może skutkować nietolerancją glukozy w ciąży, cukrzycą ciążową, rzucawką przedporodową, krótszym czasem trwania ciąży, zakończeniem ciąży drogą cesarskiego cięcia oraz bakteryjnym zapaleniem pochwy w pierwszym trymestrze ciąży.
Niedobór witaminy D w trakcie ciąży wpływa negatywnie na układ szkieletowy dziecka, który dopiero się kształtuje. Jak pokazują badania, niewystarczająca podaż tego składnika w trakcie ciąży może po urodzeniu powodować obniżoną masę kostną u dziecka, rozmiękanie potylicy, krzywicę, a także zaburzenia w rozwoju zawiązków zębowych.
Konsekwencje niedoboru witaminy D w trakcie ciąży mogą też ujawnić się w późniejszych latach życia dziecka. Wśród odległych skutków można wymienić zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, chorób alergicznych, astmy oraz cukrzycy dziecięcej.
Przeczytaj również: Suplementacja witaminy D w ciąży – o czym warto wiedzieć?

Zawartość witaminy D w polskich produktach żywnościowych23 Kunachowicz H i wsp.: „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.:

Przypisy Rozwiń

  • 1
    1 Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3.
  • 2
    3 Kunachowicz H i wsp.: „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.