Spis treści
Według statystyk, w Polsce w ciążę w wieku 40 roku lat zachodzi około 2% kobiet. Jednak współczesny tryb życia coraz bardziej przesuwa tę granicę. Jakie konsekwencje niesie ze sobą decyzja o późnej ciąży?
Wpływ na płodność kobiety po 40. roku życia ma przede wszystkim tzw. rezerwa jajnikowa, czyli to, ile komórek jajowych zostało w organizmie. Ich liczba zmniejsza się w ciągu życia wraz z każdym cyklem owulacyjnym, a tuż przed menopauzą zanika zupełnie. Wraz z wiekiem pogarsza się również jakość oocytów odpowiedzialnych za funkcjonowanie komórek jajowych. W związku z tym szansa na zajście w ciążę lub utrzymanie zarodka zmniejsza się z 75% u zdrowych kobiet przed 35. rokiem życia do 5-10% u pań po czterdziestce.
Pośpiech i nieregularny tryb życia sprawia, że nasza dieta jest daleka od ideału. Planując ciążę, zwłaszcza ciążę w późniejszym wieku, koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, jak się odżywiamy. Niedobory pewnych witamin i minerałów lub ich nadmiar mogą znacznie utrudniać zapłodnienie lub powodować zwiększone ryzyko poronień lub chorób.
Ważną rolę w zajściu w ciążę odgrywa progesteron. Jego niskie wartości są przyczyną zaburzeń fazy lutealnej cyklu menstruacyjnego. W odżywianiu powinnyśmy więc zwrócić uwagę na witaminę B6, która ma wpływ na poziom tego hormonu. Niedobór progesteronu wiąże się również z niedoborem magnezu. Do zachowania prawidłowości cyklu potrzebny jest też cynk. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu androgenów, estrogenów i progesteronu, owulacji i rozwoju zarodka.
Wspomagająco zaleca się stosowanie wiesiołka, oleju z siemienia lnianego oraz syropu prawoślazowego, dzięki którym poprawia się jakość i ilość płodnego śluzu szyjkowego.
Przynajmniej na trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę, a także po zapłodnieniu ważnym składnikiem diety będzie kwas foliowy , dzięki któremu można uniknąć wielu problemów związanych z wadami cewy nerwowej.
Istotnym składnikiem jest także żelazo. Jego zapotrzebowanie w ciąży wzrasta do 27mg/dzień. Niedobór żelaza może skutkować ograniczeniami wzrastania płodu, przedwczesnym porodem oraz zmniejszoną odpornością dziecka w przyszłości.
Dziecko lepiej się rozwija, gdy mama suplementuje kwasy Omega-3. Wpływają one nie tylko na inteligencję u dzieci, ale także pomagają donosić ciążę i zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu.
Dieta w ciąży przede wszystkim powinna być zbilansowana, różnorodna i pełnowartościowa. Warto dowiedzieć się więcej, aby uniknąć nadmiarów i niedoborów witamin i minerałów.
Według badań ciąża po czterdziestce niesie ze sobą większe ryzyko komplikacji. Ze względu na dziecko zaleca się wykonanie badań prenatalnych nieinwazyjnych z krwi matki lub inwazyjnych z materiału pobieranego bezpośrednio od płodu, w celu wykrycia wad genetycznych. W przypadku matki rośnie ryzyko problemów związanych z układem sercowo-naczyniowym, m.in. nadciśnienia indukowanego ciążą (PIH) czy problemów z funkcjonowaniem nerek. Najczęstszym problemem jest cukrzyca ciążowa, która również ma wpływ na przebieg ciąży.
Na szczęście dzisiejsza medycyna jest na tyle rozwinięta, że z większością tego typu komplikacji jest w stanie sobie poradzić. Odpowiednia opieka lekarska w ciąży i wybór specjalistycznego szpitala znacznie ograniczają powyższe ryzyka związane z ciążą w późnym wieku. Rodzaj porodu jest ściśle związany ze stanem mamy i dziecka i o tym, czy urodzi się naturalnie, czy przez cięcie cesarskie zdecyduje lekarz dyżurny.