Spis treści
Jeśli zauważysz wyraźną zmianę w zachowaniu dziecka lub objawy ze strony układu pokarmowego, oddechowego lub skórne, skonsultuj się z lekarzem. Pojedyncza potówka czy zaczerwienienie skóry nie musi oznaczać reakcji alergicznej. Reakcja alergiczna na określony składnik pożywienia może wystąpić u dziecka natychmiast lub po pewnym czasie. Najczęstsze objawy alergii u niemowlaka dotyczą układu pokarmowego, skóry i dróg oddechowych. Przeważnie występuje kilka objawów naraz.
Najczęstsze objawy alergiczne ze strony przewodu pokarmowego to: świąd i obrzęk jamy ustnej oraz gardła, biegunka, bóle brzucha, nudności, kolki, ulewania lub wymioty.
Najczęstsze reakcje skórne wywołane pokarmem to pokrzywka (swędzące bąble lub bladoróżowe plamy), obrzęk naczyniowy, wypryski, świąd, grudkowate zmiany na skórze. Objawy skórne mogą wystąpić w miejscu kontaktu z alergizującym pokarmem, najczęściej wokół ust i na dłoniach, a także w innych miejscach na ciele, nie mających kontaktu z pokarmem. W okresie niemowlęcym zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy (głównie na policzkach), za uszami oraz na skórze głowy. U starszych dzieci w okolicach nadgarstków, na szyi, za uszami oraz w zgięciach kolan i łokci.
Najczęstsze objawy alergiczne pochodzące z układu oddechowego to: sapka nosowa, kichanie, wodnisty katar, świszczący oddech, przewlekły kaszel, nawracające zapalenie uszu i gardła.
Inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej u malucha, to: drgawki, senność lub zaburzenia snu, podwyższona temperatura ciała.
Najgroźniejszym objawem alergii jest wstrząs anafilaktyczny, objawiający się niewydolnością oddechowo-krążeniową, spadkiem ciśnienia krwi, a nawet utratą przytomności.
W przypadku zwiększonego ryzyka alergii oraz przy wprowadzaniu nowych produktów do diety malucha przydatnym narzędziem jest dzienniczek, w którym regularnie zapisujesz spożywane przez dziecko pokarmy oraz występujące objawy.
Zwykle nie ma przeciwwskazań do karmienia malucha piersią, nawet jeśli jest uczulony na niektóre pokarmy. Jednak przy nasilonych objawach u dziecka lekarz może zalecić mamie eliminację niektórych pokarmów z diety, tak by jak najmniej narażać dziecko na działanie alergenów. Niestety każda dieta eliminacyjna może stwarzać zagrożenie z powodu niedoboru różnych niezbędnych składników, dlatego zawsze podejmuj takie działania dopiero po konsultacji z lekarzem.