Skip to main content

Niedożywienie kobiety w ciąży może prowadzić do otyłości dziecka

Dawid Barker, brytyjski epidemiolog, wykazał, iż niedożywienie kobiety w trakcie ciąży może prowadzić do występowania otyłości u dziecka oraz groźnych chorób będących jej następstwem11 Horvath A., Dziechciarz P., „Wczesne programowanie metaboliczne”, Szkoła Pediatrii vol. 17, no 5..

Jak to się dzieje?

Niedożywienie lub nieodpowiednia dieta – uboga w składniki odżywcze – powoduje, iż rozwijający się płód dostosowuje się do niekorzystnych warunków. Innymi słowy – programuje swój metabolizm do niedoboru w składniki pokarmowe. Dlatego w warunkach dostarczania prawidłowej lub zbyt dużej ilości substancji odżywczych przyzwyczajony do niedoborów organizm dziecka, a później dorosłego, nie radzi sobie z zasobem dostarczanej mu energii. A to prowadzi do nadmiernego odkładania tłuszczu i w konsekwencji do nadwagi lub otyłości.
Do nadwagi lub otyłości – podobnie jak niedożywienie – prowadzi również zbyt wysoka masa urodzeniowa dziecka. 
Zobacz artykuł: Niebezpieczeństwa związane z nadwagą w ciąży.

Hipoteza Barkera

Barker jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na związek niektórych chorób wieku dorosłego z opóźnieniem wzrastania w okresie płodowym. Zespół, którym kierował, dowiódł zależności pomiędzy niską masą urodzeniową dziecka a ryzykiem występowania u niego nadciśnienia tętniczego. 
Hipoteza Barkera tłumaczy wiele patologii u osób, które urodziły się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową. Zgodnie z tą teorią, choroba sercowo-naczyniowa oraz schorzenia związane z zespołem metabolicznym są programowane prenatalnie. 
Oznacza to, iż organizm dziecka, które w okresie ciąży nie otrzymywało odpowiedniej ilości składników odżywczych, niejako zaprogramowany jest do odkładania tkanki tłuszczowej. A to sprzyja rozwojowi choroby sercowo-naczyniowej oraz nadwagi i otyłości. Niedobór składników odżywczych oraz związane z nim opóźnienie wzrostu płodu w sposób trwały zmieniają („przeprogramowują”) metabolizm, wywołując powikłania i choroby w wieku dorosłym.

Programowanie metabolizmu

Stosując zdrową dietę, bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, możesz już w ciąży programować metabolizm dziecka na właściwym poziomie. 

Przypisy Rozwiń

  • 1
    1 Horvath A., Dziechciarz P., „Wczesne programowanie metaboliczne”, Szkoła Pediatrii vol. 17, no 5.