Potrzeby żywieniowe dziecka po 1.r.ż Skip to main content

QuizPotrzeby żywieniowe dziecka po 1.r.ż

pytanie 1/6

Dziecko po ukończeniu 12. miesiąca życia nadal ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe. Posiłki dla rocznego malucha powinny być:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Dziecko po 1. roku życia jest coraz bardziej samodzielne, ale jego organizm nadal intensywnie się rozwija i wymaga odpowiednio zbilansowanej diety dopasowanej do wyjątkowych potrzeb. Zgodnie z tymi wskazówkami dziecko po 1. roku życia każdego dnia powinno otrzymywać 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców, od 1 do 2 porcji mięsa, drobiu, ryb, jajek, 3 porcje mleka i produktów mlecznych oraz od 1 do 2 porcji tłuszczów. Codziennie maluch powinien spożywać około 4-5 posiłków, np. w podziale na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację.

pytanie 2/6

Dziecko po 1. roku życia ma większe zapotrzebowanie na niektóre składniki niż dorosły w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Do tych składników należą:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Małe dziecko potrzebuje nawet 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia i żelaza niż dorosły (w przeliczeniu na kg masy ciała). Dieta Juniora powinna różnić się od diety dorosłych, ponieważ jego organizm jest szczególnie narażony na występowanie niedoborów. By zapobiegać niedoborom warto mieć na uwadze to by w diecie Juniora pojawiły się warzywa, owoce, mleko i produkty mleczne, produkty zbożowe, produkty białkowe czy tłuszcze.

pytanie 3/6

Maluch po ukończeniu pierwszego roku życia może być narażony na niedobory żywieniowe z powodu zwiększonego zapotrzebowania na niektóre składniki, między innymi na żelazo. Witamina, która ułatwia wchłanianie żelaza to:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Dziecko w tym okresie nadal ma mały brzuszek i jednocześnie duże wymagania żywieniowe. Dziecko ma aż 4 razy większe zapotrzebowanie na żelazo, dlatego ważne jest, żeby mu je dostarczać w wartościowych posiłkach z obecnością witaminy C, która ułatwi jego wchłanianie.

pytanie 4/6

Zaznacz prawdziwe zdanie dotyczące mleka i produktów mlecznych w diecie roczniaka:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Żywienie rocznego dziecka to nie lada wyzwanie! Dziecko w tym wieku powinno już mieć wprowadzone produkty ze wszystkich grup produktów, ale mleko (w tym mleko modyfikowane) i produkty mleczne nadal stanowią istotny element żywienia. Pomimo rekomendacji wprowadzenia do diety mleka krowiego, okazuje się, że może ono gorzej uzupełniać dietę dziecka w niektóre składniki odżywcze niż mleko modyfikowane typu Junior. Napoje roślinne typu sojowe, kokosowe, owsiane znacząco różnią się składem od mleka krowiego, mleka mamy i mleka modyfikowanego, dlatego nie mogą być traktowane jako dobry zamiennik. Napoje roślinne po pierwszym roku życia mogą stanowić jedynie urozmaicenie diety.

pytanie 5/6

Dziecko po 1. roku życia potrzebuje zbilansowanej diety. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje między innymi witaminy D. Zaznacz źródła witaminy D w diecie:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Czy wiesz, że badania pokazują, że 94% dzieci po 1. roku życia otrzymuje za mało witaminy D z diety? Dobrym rozwiązaniem, które ułatwi zbilansowanie diety dziecka w ten składnik, jest zwiększenie udziału ryb morskich. Udowodniono, że zastąpienie mleka krowiego mlekiem modyfikowanym ułatwia bilansowanie diety malucha w witaminę D i żelazo. Możliwe jest również włączenie suplementacji, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

pytanie 6/6

Zaznacz prawdziwe zdanie dotyczące żywienia dzieci po pierwszym roku życia:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Dzieci po 1. roku życia powinny mieć w swojej diecie 5 porcji warzyw, 4 porcje owoców, 3 porcje mleka (w tym modyfikowanego), 1-2 porcje produktów białkowych, a także 1-2 porcje zdrowych tłuszczów. Niemowlęta i małe dzieci powinny pić wodę! Nie zaleca się podawania soków owocowych do 12.miesiąca życia, a po skończonym roku ich ilość powinna być ściśle ograniczona. Soki owocowe mogą skutecznie obniżać objętość wypijanego mleka przez dziecko, co może wpłynąć na gorsze bilansowanie diety. Ponadto soki owocowe są bogate w cukier prosty i ubogie w błonnik pokarmowy, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit jak i dla wsparcia odporności.

Twój wynik

/

Dowiedz się więcej, sprawdź artykuły z kategorii Rozwój i Żywienie niemowlęcia