Skip to main content

QuizŻywienie niemowląt i małych dzieci

pytanie 1/5

Czy wiesz czym różni się żywność z oznaczeniem wieku na opakowaniu dedykowana niemowlętom i małym dzieciom od tej dedykowanej ogólnej populacji?

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Zgodnie z prawem żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci musi odpowiadać na unikalne potrzeby i ograniczenia dojrzewającego organizmu, spełniając ściśle określone normy bezpieczeństwa, często bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności ogólnego spożycia. Masa ciała maluchów jest znacząco mniejsza niż dorosłego, co przekłada się na większe ryzyko potencjalnych negatywnych skutków zanieczyszczeń czy substancji dodatkowych. Z tego powodu normy np. pestycydy w owocach są nawet do 3000 razy bardziej rygorystyczne dla tych samych owoców dla ogólnej populacji.

pytanie 2/5

Pozycja cukry w tabeli wartości odżywczej obejmuje tylko dodany cukier.

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Czasem przy czytaniu etykiety może być dla nas zaskoczeniem pozycja cukry czy sód na etykiecie, skoro ani cukier, ani sól nie zostały wymienione w wykazie składników. Dzieje się tak dlatego, że pozycja cukry w tabeli wartości odżywczej obejmuje nie tylko dodany cukier, ale też cukry występujące naturalnie w owocach czy mleku. Z badań wynika, że 75% dzieci po 1. roku życia spożywa nadmierną ilość cukru. Upewnij się, że żywność, którą otrzymuje twój maluch nie ma cukru dodanego.

pytanie 3/5

Zaznacz prawidłowe zdanie o żywności z oznaczeniem wieku na opakowaniu

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie wrażliwe na działanie zanieczyszczeń w żywności, dlatego warto zadbać o to by ich posiłki pochodziły ze sprawdzonego źródła. Co więcej, porównując niemowlęta i małe dzieci, to dzieci w wieku 1‒3 lat są bardziej narażone na różnego rodzaju zanieczyszczenia, ponieważ w ich menu występuje większy udział żywności ogólnego przeznaczenia.

pytanie 4/5

Czy wiesz, dlaczego posiłki z oznaczeniem wieku na opakowaniu (takie jak: obiadki w słoiczkach) mają długą datę przydatności do spożycia?

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Zgodnie z prawem polskim i unijnym żywność z oznaczeniem wieku na opakowaniu dedykowana niemowlętom i małym dzieciom nie może mieć w składzie konserwantów, wzmacniaczy smaku czy sztucznych barwników. Ponadto wyłączną metodą utrwalania żywności dla dzieci jest odpowiedni proces termiczny: pasteryzacja lub sterylizacja. Obróbka cieplna ma tu za zadanie zapobiec zepsuciu produktu oraz zapewnić jego bezpieczeństwo zdrowotne.

pytanie 5/5

Zgodnie z zaleceniami Ekspertów, posiłki dla niemowląt nie powinny mieć dodatku soli. Mając to na uwadze, wybierz zestaw produktów, który będzie odpowiedni dla malucha:

Poprawna odpowiedź
Błędna odpowiedź

Unikanie soli jest jedną z podstawowych zasad prawidłowego żywienia dzieci i jest bardzo ważne dla zdrowia w przyszłości. Według polskich badań okazuje się, że aż 83% małych dzieci w Polsce spożywa zbyt duże ilości soli! Źródłem soli w diecie najmłodszych mogą być wędliny, niektóre sery, pieczywo, wędzone ryby i mięsa, a także żywność przetworzona jak kostki rosołowe, mieszanki warzywno-przyprawowe, gotowe dania i sosy. Zgodnie z prawem żywność z oznaczeniem wieku na opakowaniu dedykowana niemowlętom nie ma soli w składzie.

Twój wynik

/

Dowiedz się więcej, sprawdź artykuły z kategorii Rozwój i Żywienie niemowlęcia