Spis treści
Karmienie piersią wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi zarówno dla dziecka, jak i matki. Bez wątpienia mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, dlatego wskazane jest jak najdłuższe karmienie piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz liczne towarzystwa naukowe zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, a następnie po wprowadzeniu innych pokarmów kontynuację karmienia piersią tak długo, jak będzie to odpowiadało dziecku i mamie (rok, dwa lata, trzy lata…).
Przez pierwszych 6 miesięcy życia, dziecko powinno być karmione mlekiem mamy. Karmienie piersią dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego wzrastania, jak również wystarczająco go nawadnia. W czasie wyłącznego karmienie piersią nie ma potrzeby dopajania malucha. Wręcz przeciwnie, może to wpływać na zmniejszoną potrzebę ssania piersi oraz zaburzać wytwarzanie mleka, którego produkcja zależy od apetytu dziecka.
Jedną z podstawowych zasad udanej długiej laktacji jest prawidłowa technika karmienia piersią. Odpowiednie uchwycenie otoczki i brodawki przez Twojego malucha pozwala na uzyskanie przez niego w trakcie karmienia właściwej ilości mleka i nie prowadzi do bólu lub urazu piersi. Istnieje wiele technik karmienia, jednak definicja tej idealnej mówi o takim wzajemnym ułożeniu się, w którym mamie będzie wygodnie, a maluch będzie mógł łatwo ssać i połykać mleko.
Pamiętaj, jeżeli masz jakieś problemy dotyczące techniki karmienia, to po opuszczeniu szpitala zajrzy do Ciebie położna środowiskowa, która pomoże rozwiązać wszystkie wątpliwości. Możesz równie skorzystać z pomocy poradni laktacyjnej albo umówić się na wizytę z doradcą laktacyjnym w domu.
Kolejnym warunkiem sprzyjającym długiemu karmieniu piersią jest odpowiednio częste przystawianie dziecka do piersi. W pierwszych dniach życia pojemność żołądka noworodka jest niewielka (5-10 ml), potem stopniowo się zwiększa. Jednak aby maluch mógł pobrać w ciągu doby tyle pokarmu ile potrzebuje do prawidłowego rozwoju i wzrostu, na początku liczba karmień powinna wynosić od 8 do 12 razy na dobę, z czasem zmniejsza się do 6-8 sesji.
Pamiętaj też o tym, że przerwa pomiędzy karmieniami nie powinna być dłuższa niż 3 godziny w dzień oraz 4 godziny w nocy. Jeżeli po tym czasie dziecko nadal śpi, najlepiej obudzić je do karmienia. Jest to korzystne również dla Ciebie. Gdy nadchodzi czas karmienia piersi stają się wypełnione pokarmem, powinnaś wtedy nakarmić malucha aby zapobiec zastojowi czy zapaleniu gruczołu piersiowego.
Około 4.- 6. tygodnia powinien nastąpić przełom, ponieważ w tym czasie zazwyczaj stabilizuje się proces laktacji oraz pojawia się pewna regularność w porach karmienia, co daje możliwość łatwiejszego zaplanowania dnia.
Podczas jednego karmienia przystawiaj dziecko do jednej piersi. Kiedy ją opróżni, a nadal będzie wykazywało oznaki głodu, możesz podać drugą pierś. Kolejne karmienie rozpocznij od piersi, która pozostała pełna lub „niedokończona” przy poprzednim karmieniu. Taki sposób naprzemiennego karmienia daje dziecku możliwość najedzenia się, a u Ciebie intensywnie pobudza produkcję mleka. Dziecko najada się zazwyczaj w czasie nie krótszym niż 10 minut, ale karmienie nie powinno trwać dłużej niż 40 minut. Pamiętaj również, że małe dziecko spędza przy piersi trochę więcej czasu żeby się najeść, ale im dziecko starsze, tym szybciej się najada i opróżnia pierś.
Ponad to całkiem sporo informacji na temat skutecznego karmienia piersią dostarczają pieluszki Twojej pociechy. Od 4.-5. dnia powinnaś zmieniać co najmniej 6 pieluszek dziennie.
Ważnym elementem wspierającym długie karmienie piersią jest aktywizacja dziecka przez cały czas karmienia. Gdy maluch przestaje ssać, pomóż mu się pobudzić poprzez głaskanie po policzku, pod brodą czy delikatne ściskanie za rączkę lub stópkę. Jeśli mimo wszystko dziecka zasypia, najlepiej przerwać karmienie i podnieść go do odbicia. Po rozbudzeniu, można ponownie przystawić dziecko do tej piersi, której jeszcze nie dokończyło.