Spis treści
Zapotrzebowanie na cukier i sól w pierwszym roku życia jest w pełni realizowane przez naturalne pokarmy, które podajemy dziecku. Dlatego w tym okresie nie powinniśmy dosalać, ani dosładzać potraw podawanych maluszkom. Zdrowe żywienie to nawyk, który warto kształtować u dziecka już od poczęcia, a następnie przez pierwsze lata jego życia. Zwyczaje żywieniowe wypracowane w 1000 pierwszych dni mają największą szansę na przetrwanie w przyszłości i jeszcze przez długie lata mogą wpływać na zdrowie Twojego dziecka.
Nie dosładzaj posiłków dla dzieci. Unikaj podawania dziecku słodyczy, słodzonych napojów oraz zbyt dużej ilości soków owocowych, a także produktów dosładzanych cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Według najnowszych badań* 75% dzieci po 1 roku życia spożywa nadmierną ilość cukru. Zwiększa to ryzyko rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała oraz zaburzeń łaknienia czy zaparć. Ograniczanie spożycia cukru przez dziecko i nie rozwijanie u niego preferencji do smaku słodkiego jest bardzo istotne w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Nie dosalaj posiłków dla dzieci. Unikaj podawania dziecku paluszków i innych słonych przekąsek , aby nie rozwijać u niego preferencji do potraw słonych. Badania pokazują, iż dzieci, które we wczesnych miesiącach spożywają słone przekąski , wykazują preferencje do smaku słonego w następnych miesiącach i latach życia, co może skutkować upodobaniem do niezdrowych słonych przekąsek lub do nadmiernego dosalania potraw.
Sprawdź także: Wyniki badań – Rozwój preferencji smaku słonego u dzieci
Wysokie spożycie soli w okresie dzieciństwa może być przyczyną rozwoju wielu chorób w wieku dorosłym – w tym nadciśnienia. Dodatkowo sól nadmiernie obciąża nerki dziecka oraz rozwijający się układ pokarmowy i utrudnia jego prawidłowe działanie. Gotowe mieszanki warzywno-przyprawowe, kostki rosołowe, gotowe dania i sosy nie są odpowiednie dla małych dzieci ze względu na zbyt dużą zawartość soli i konserwantów. Przyprawiając potrawy staraj się zastępować sól ziołami.
*Badanie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia” zrealizowane przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie na reprezentatywnej grupie 1059 dzieci z całej Polski. Projekt badawczy został zainicjowany i sfinansowany przez Fundację NUTRICIA.