Spis treści
Sposób żywienia najmłodszych traktujemy poważnie, dlatego przedstawiamy bezpłatny, zaktualizowany poradnik żywienia niemowląt stworzony przez wybitnych Ekspertów z dziedziny pediatrii i żywienia dzieci. Materiał powstał w oparciu o aktualne zalecenia żywieniowe oraz wyniki najnowszych badań naukowych dzięki wydawnictwu „Medycyna Praktyczna” i wsparciu Fundacji Nutricia w ramach programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Co nowego można w nim znaleźć? O tym poniżej.
Dostosowując się do potrzeb świeżo upieczonych mam, dołączono do nowego wydania wkładkę informacyjną o karmieniu piersią w dobie COVID-19. Można w niej znaleźć cenne wskazówki dotyczące podawania mleka kobiecego i higieny nawiązujące do pandemii SARS-COV-2.
Nie ustalono jednoznacznej kolejności wprowadzania stałych produktów do menu dziecka, ale zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) warto kierować się nie rodzajem produktu, a dopasowaniem konsystencji posiłku do umiejętności motorycznych dziecka tj. gryzienie, żucie czy połykanie. W poradniku możecie znaleźć informacje o rozwoju kluczowych umiejętności motorycznych dziecka i dostosowaniu ich do potrzeb przyjmowania posiłków. Oprócz szczegółowo przedstawionego schematu rozszerzania diety dołączona jest internetowa ankieta dla rodziców, w której mogą sprawdzić swoją wiedzę o rozszerzaniu menu niemowlęcia, a także uzyskać informacje czy wymagają wsparcia lekarza.
W diecie niemowlęcia do 6. miesiąca życia pragnienie zaspokaja mleko mamy lub mleko modyfikowane. W późniejszych miesiącach życia źródłem płynów może być także woda źródlana lub niskozmineralizowana. Nowa wersja poradnika rozwiewa wątpliwości na temat podawania soków owocowych niemowlęciu. Soki w pierwszym roku życia nie są zalecane do zaspakajania pragnienia. Lepsze są owoce lub warzywa w postaci odpowiedniej do możliwości przyjmowania posiłków przez dziecko.
Mleko mamy lub mleko modyfikowane są podstawą żywienia niemowlęcia. Podawanie napoi roślinnych w zastępstwie mleka podstawowego nie jest zgodne z najnowszymi rekomendacjami. Popularne napoje roślinne (np. ryżowe, migdałowe, kokosowe) nie są substytutem mleka i nie mogą go zastąpić. Ich skład jest niedostosowany do potrzeb tak małego dziecka.
Poradnik zawiera również zaktualizowane wskazówki o bezpiecznym przechowywaniu mleka modyfikowanego, podawania ryb, jaj, glutenu i orzechów arachidowych niemowlętom. Może stanowić przydatne narzędzie nie tylko dla rodziców, ale również dla lekarzy i specjalistów pracujących z dziećmi. Zaufaj Ekspertom i pobierz go bezpłatnie.