Jak żywić niemowlę? Zaktualizowany poradnik już dostępny! Skip to main content

Jak żywić niemowlę? Zaktualizowany poradnik już dostępny!

Sposób żywienia najmłodszych traktujemy poważnie, dlatego przedstawiamy bezpłatny, zaktualizowany poradnik żywienia niemowląt stworzony przez wybitnych Ekspertów z dziedziny pediatrii i żywienia dzieci. Materiał powstał w oparciu o aktualne zalecenia żywieniowe oraz wyniki najnowszych badań naukowych dzięki wydawnictwu „Medycyna Praktyczna” i wsparciu Fundacji Nutricia w ramach programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Co nowego można w nim znaleźć? O tym poniżej.

Karmienie piersią

Dostosowując się do potrzeb świeżo upieczonych mam, dołączono do nowego wydania wkładkę informacyjną o karmieniu piersią w dobie COVID-19. Można w niej znaleźć cenne wskazówki dotyczące podawania mleka kobiecego i higieny nawiązujące do pandemii SARS-COV-2.

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Nie ustalono jednoznacznej kolejności wprowadzania stałych produktów do menu dziecka, ale zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) warto kierować się nie rodzajem produktu, a dopasowaniem konsystencji posiłku do umiejętności motorycznych dziecka tj. gryzienie, żucie czy połykanie. W poradniku możecie znaleźć informacje o rozwoju kluczowych umiejętności motorycznych dziecka i dostosowaniu ich do potrzeb przyjmowania posiłków. Oprócz szczegółowo przedstawionego schematu rozszerzania diety dołączona jest internetowa ankieta dla rodziców, w której mogą sprawdzić swoją wiedzę o rozszerzaniu menu niemowlęcia, a także uzyskać informacje czy wymagają wsparcia lekarza.

Płyny w pierwszym roku życia

W diecie niemowlęcia do 6. miesiąca życia pragnienie zaspokaja mleko mamy lub mleko modyfikowane. W późniejszych miesiącach życia źródłem płynów może być także woda źródlana lub niskozmineralizowana. Nowa wersja poradnika rozwiewa wątpliwości na temat podawania soków owocowych niemowlęciu. Soki w pierwszym roku życia nie są zalecane do zaspakajania pragnienia. Lepsze są owoce lub warzywa w postaci odpowiedniej do możliwości przyjmowania posiłków przez dziecko.

Mleko mamy lub mleko modyfikowane są podstawą żywienia niemowlęcia. Podawanie napoi roślinnych w zastępstwie mleka podstawowego nie jest zgodne z najnowszymi rekomendacjami. Popularne napoje roślinne (np. ryżowe, migdałowe, kokosowe) nie są substytutem mleka i nie mogą go zastąpić. Ich skład jest niedostosowany do potrzeb tak małego dziecka.

Poradnik zawiera również zaktualizowane wskazówki o bezpiecznym przechowywaniu mleka modyfikowanego, podawania ryb, jaj, glutenu i orzechów arachidowych niemowlętom. Może stanowić przydatne narzędzie nie tylko dla rodziców, ale również dla lekarzy i specjalistów pracujących z dziećmi. Zaufaj Ekspertom i pobierz go bezpłatnie.