Spis treści
Niemowlęta w porównaniu do osób dorosłych w przeliczeniu na kilogram masy ciała potrzebują nawet 4 razy więcej płynów.1Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338. W pierwszym półroczu życia potrzebują ok. 700 ml dziennie, które zdrowe dzieci bez problemów pobierają wraz z mlekiem mamy2Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających i właśnie wtedy należy zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła pochodzą.
Rodzice decydują, co dziecko zje, a dziecko, ile zje – ta złota zasada obowiązuje również podczas wyboru źródła nawodnienia malucha. Jeżeli przyzwyczaimy dziecko do słodkiego smaku soczków, napojów, herbatek dla dzieci czy wody smakowej, niechętnie będzie akceptować neutralny smak wody, a to właśnie ona jest polecana przez ekspertów do zaspokajania pragnienia malucha3Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.. Pamiętajmy, że możemy zachęcić dzieci do picia wody, dodając do niej różne pomysłowe dodatki – ale uwaga, nie słodkie!
Pamiętajmy, że organizm dziecka w okresie 1000 pierwszych dni życia nieustannie się rozwija i ma szczególne potrzeby żywieniowe, dlatego potrzebuje również odpowiedniej wody. Najlepsza dla niemowląt będzie woda źródlana albo niskozmineralizowana naturalna woda mineralna4Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.. Przed zakupem takiej wody zawsze należy zapoznać się z etykietą. Wskazaniem do zakupu wody będzie informacja, że woda jest niskosodowa, niskosiarczanowa, a ogólna zawartość soli mineralnych nie przekracza 500 mg/litr5Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.. Dużym niebezpieczeństwem jest obarczona woda studzienna, która może być zanieczyszczona azotanami i azotynami, dlatego nie powinna występować w diecie niemowląt.6Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338. Jeśli od początku przyzwyczaimy dziecko do picia wody, będzie chętnie po nią sięgało w przyszłości. Dlatego przeczytaj także: Jak zachęcić dziecko do picia wody?
Soki owocowe to produkty spożywcze, w których udział soku owocowego wynosi 100%7Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.. W pierwszym roku życia nie zaleca się podawania soków owocowych! Zastępowanie wody sokami owocowymi lub innymi napojami nie jest wskazane w diecie niemowlęcia. Podawanie soków owocowych zwiększa ryzyko próchnicy i może wpłynąć na zaburzenie łaknienia u maluchów. Zatem zamiast dawać niemowlęciu sok owocowy do picia, lepiej zachęć go do zjedzenia świeżego owocu lub warzywa.
Do głównych korzyści, jakie niesie ze sobą podawanie wody dzieciom, jest nierozwijanie preferencji do smaku słodkiego, z którą się urodziły, co wpływana minimalizowanie obecności cukrów prostych w ich diecie zarówno teraz, jak i w przyszłości. Zbyt duże spożycie cukrów prostych przez dzieci wiąże się z ryzykiem wystąpienia otyłości, próchnicy czy chorób układu sercowo-naczyniowego8Dziechciarz P., Horvath A., Socha P., Gajewska D., Rachtan-Janicka J., Mzur A., Kułaga Z. Cukry w żywieniudzieci i młodzieży – stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. 2019, T. 16, s. 561-570.. W przypadku spożywania napojów słodzonych to właśnie im przypisuje się odpowiedzialność za nadmierny przyrost masy ciała9Cyt. za Dziechciarz P., Horvath A., Socha P., Gajewska D., Rachtan-Janicka J., Mzur A., Kułaga Z. Cukry w żywieniu dzieci i młodzieży – stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i ŻywieniaDzieci. 2019, T. 16, s. 561-570.. Cukry dostarczane w tej postaci nie powodują znaczącego uczucia sytości w porównaniu do pokarmów stałych, dlatego przyjmowanie słodzonych napojów czy soków może wpływać na dodatni bilans energetyczny, a w konsekwencji na nadmiar masy ciała10Cyt. za Dziechciarz P., Horvath A., Socha P., Gajewska D., Rachtan-Janicka J., Mzur A., Kułaga Z. Cukry w żywieniu dzieci i młodzieży – stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i ŻywieniaDzieci. 2019, T. 16, s. 561-570..
Analiza piśmiennictwa mówi jasno – nadmierna ilość cukru w diecie szkodzi. Dzieci, które od 2. roku życia otrzymywały regularnie soki, charakteryzowały się o 30% zwiększonym ryzykiem rozwoju nadwagi w wieku 4 lat11Cyt. za Dziechciarz P., Horvath A., Socha P., Gajewska D., Rachtan-Janicka J., Mzur A., Kułaga Z. Cukry w żywieniu dzieci i młodzieży – stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i ŻywieniaDzieci. 2019, T. 16, s. 561-570.. W przypadku starszych dzieci, te, które codziennie spożywały 1 porcję napojów słodzonych w ciągu dnia przez rok, miały o połowę większe ryzyko rozwoju nadwagi lub otyłości w porównaniu do rówieśników, którzy spożywali takie produkty w niewielkich ilościach.