Karmienie piersią a picie kawy Skip to main content

Kawa a karmienie piersią

Dieta mamy karmiącej piersią powinna być różnorodna i zawierać produkty ze wszystkich grup spożywczych. Są jednak produkty, których lepiej unikać w diecie, jeśli karmi się piersią. Zawarte w nich składniki przenikają do krwi, a następnie wraz z mlekiem przedostają się do organizmu dziecka. Do tej grupy należą m.in. używki – alkohol i nikotyna. Czy dotyczy to również kawy? W tym artykule dowiesz, czy możesz pić kawę w czasie karmienia piersią.

Kawa i kofeina a karmienie piersią

Kawa i inne produkty, takie jak herbata, kakao, czekolada, napoje energetyzujące, napoje gazowane typu cola, suplementy diety czy niektóre leki, np. z grupy przeciwbólowych, zawierają kofeinę. Nadmiar kofeiny może być szkodliwy dla niedojrzałego organizmu dziecka. Dlatego lepiej nie przekraczać bezpiecznej, dziennej dawki kofeiny, która wynosi 300 mg. Co to oznacza dla Ciebie? Nie musisz rezygnować z małej czarnej! Dziennie możesz wypić 1-2 filiżanki kawy (1 filiżanka zawiera ok. 130 mg kofeiny). Dodatkowo, jeśli masz ochotę, możesz sięgnąć po herbatę, ale lepiej wybrać zieloną niż czarną, ponieważ zawiera ona mniej kofeiny.

Jak kofeina wpływa na dziecko karmione piersią?

Nadmiar kofeiny może powodować u niemowlęcia nerwowość, nadpobudliwość, problemy z zasypianiem, poszerzone źrenice, płacz. Najbardziej wrażliwe na kofeinę są wcześniaki i noworodki. W ich organizmach produkty przemiany kofeiny utrzymują się od 50 do 103 godzin(!). Wraz z wiekiem czas ten zdecydowanie się zmniejsza i już w 3.-4. miesiącu życia niemowlęcia czas zaniku kofeiny w ich organizmie skraca się do ok. 14 godzin, a w wieku 5-6 miesięcy wynosi tylko 2-3 godziny. Jeżeli nie piłaś kawy w ciąży, warto poczekać jeszcze jakiś czas – im później zaczniesz pić kawę, tym Twój maluch będzie lepiej to znosił. Jak donoszą naukowcy, spożycie kofeiny po 3. miesiącu życia niemowlęcia nie ma wpływu na sen dziecka.

Obserwuj reakcje dziecka po wypiciu kawy

Jeśli zaczniesz pić kawę karmiąc piersią, bacznie obserwuj swoje dziecko. Maluchy mogą różnie reagować na kofeinę i może się zdarzyć, że Twój niemowlak jest bardziej wrażliwy na przyjmowane przez Ciebie pokarmy. Jeśli zaobserwujesz u dziecka niepokojące Cię objawy, lepiej odstaw kawę lub sięgnij po jej zamienniki, np. kawę bezkofeinową.

Autor: mgr inż. Marta Wójtowicz – edukatorka żywieniowa programu „Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy

Piśmiennictwo

  1. Santos N. S., Matijasevich A., Domingues M. R., 2012. Maternal Caffeine Consumption and Infant Nighttime Waking: Prospective Cohort Study. Pediatrics 129, 5, 860-868.
  2. EFSA Journal 2015. Scientific Opinion on the safety of caffeine, 13, 5, 4102.
  3. Borszewska-Kornacka M. K. i inni, 2013. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczne/Pediatria, 10, 265-279.
  4. Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD), 2016.