Żywienie dzieci w pierwszych miesiącach życia Skip to main content

Żywienie dzieci w pierwszych miesiącach życia

Karmienie noworodka u wielu świeżo upieczonych rodziców jest powodem wątpliwości: jak często i ile razy na dobę należy karmić dziecko w pierwszych sześciu miesiącach życia?


W przypadku karmienia mlekiem matki zalecenia lekarzy są proste: należy oddać decyzję dziecku i karmić je „na żądanie”. Z kolei karmienie mlekiem modyfikowanym jest znacznie bardziej uregulowane i zależy od wieku dziecka.

Jak karmić piersią?

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia  niemowląt, mamy powinny przystawiać swojego maluszka do piersi zawsze wtedy, kiedy dziecko tego potrzebuje („na żądanie”).  Wielkości i ilości zalecanych porcji są jedynie orientacyjne – dziecko samo decyduje, czy jest głodne i jaką ilość pokarmu zje. W pierwszych miesiącach życia maluch może domagać się posiłków bardzo często i czas karmienia może być dłuższy. Z czasem zarówno pory posiłków, jak i czas ich trwania będą bardziej uregulowane. W drugim lub trzecim miesiącu życia rodzice powinni już zauważyć wyodrębnione pory snu, czuwania i jedzenia. Pomiędzy kolejnymi karmieniami powinno być około trzech godzin przerwy – w tym czasie dziecko spokojnie strawi i przyswoi pokarm.

Nowe produkty w diecie malucha karmionego piersią

Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka (minimum przez 4 miesiące). Oznacza to, że w tym czasie niemowlę powinno otrzymywać wyłącznie mleko mamy. Nie należy podawać innych płynów, takich jak woda, soki czy mleko modyfikowane. Wyjątek stanowią witaminy lub leki. 
Zalecenie wyłącznego karmienia piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka jest zaleceniem dla całej populacji. Dlatego u niektórych niemowląt może być zasadne wcześniejsze wprowadzenie pokarmów uzupełniających (tzn. w 5.-6. miesiącu życia), np. z powodu dużego zapotrzebowania na żelazo
Po konsultacji z lekarzem można rozważyć wprowadzenie posiłków dodatkowych, np. gotowanych, miksowanych warzyw (np. marchewki). Nowe danie należy podawać dziecku raz dziennie, najlepiej po zakończonym karmieniu piersią.

Jak karmić mlekiem modyfikowanym?

Mleko kobiece stanowi dla niemowlęcia najlepszy pokarm. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka powinnaś podawać mu mleko modyfikowane oznaczone symbolem 1.
Karmiąc butelką, musisz sama kontrolować częstotliwość karmień oraz wielkość porcji, stosując się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu produktu. Regularne podawanie mleka (z okołotrzygodzinnymi przerwami) to czas niezbędny na strawienie pokarmu. W 1. miesiącu życia dziecka karmienia mogą być jeszcze dosyć nieregularne. Zwykle około 2. miesiąca dziecko wypracowuje sobie rytm dnia i nocy i staje się spokojniejsze. W pierwszych 4 miesiącach maluch powinien spożywać od około 110 do 140 ml mleka modyfikowanego (im jest starszy, tym porcja będzie większa), nawet do 6-7 razy na dobę.
Jeśli masz wątpliwości związane z rozszerzaniem diety dziecka, warto skonsultować je z pediatrą. Upewnisz się wtedy, że Twój maluch rozwija się prawidłowo i uzyskasz fachową poradę dotyczącą szczegółów wzbogacania diety dziecka.

Końcowe porady:

  • Przygotowuj mleko modyfikowane dokładnie według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu – nie dosypuj większej lub mniejszej ilości proszku do przygotowanej porcji wody.
  • Schematy żywienia  oraz kalendarz żywienia mają jedynie orientacyjny charakter – skonsultuj się z lekarzem i dopasuj ilość oraz częstotliwość podawanego pokarmu do indywidualnych potrzeb dziecka.
  • Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami ekspertów (2014) gluten wprowadzaj tak samo jak inne pokarmy uzupełniające – rozpocznij od niewielkich ilości i obserwuj reakcję dziecka.