Pierwsza łyżeczka do karmienia Skip to main content

Pierwsza łyżeczka do karmienia

Najlepiej, żeby pierwsza łyżeczka do karmienia była twarda, niezbyt duża i niezbyt głęboka. 
Odpowiednio dobrana łyżeczka sprzyja wypracowaniu prawidłowej techniki karmienia, która ma znaczący wpływ na właściwy rozwój mowy u dziecka. 

Pierwsza łyżeczka dla niemowlaka? Twarda czy miękka?

Przy wyborze łyżeczki rodzice często decydują się na miękką. Wydaje im się bardziej delikatna i przyjazna dla dziecka. Często też martwią się o podrażnienie dziąseł malucha. Warto jednak pamiętać, że przy prawidłowej technice karmienia łyżeczka ma kontakt z językiem i z wargami, a nie z dziąsłami. 
Zbyt delikatna i zbyt miękka łyżeczka nie spełnia dobrze swojej funkcji. Bowiem przy prawidłowej technice karmienia powstaje nacisk na język dziecka, który dostaje w ten sposób informację mechaniczną, co robić. Dzięki temu wykształca odpowiedni odruch. 
Dlatego też pierwsza łyżeczka powinna być twarda. Dziecko szybciej uczy się chodzić na twardej powierzchni niż na miękkim materacu. I to samo można odnieść do nauki jedzenia.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze łyżeczki?


Pierwsza łyżeczka do karmienia powinna być prosta i nieprofilowana na rączce. Tak, aby po włożeniu pokarmu do ust malucha można było łatwo wyprowadzić łyżeczkę z powrotem  – w pozycji prostej – bez odginania czy podnoszenia do góry. Dla wygody karmienia i wyjmowania pokarmu ze słoiczków trzonek łyżeczki może być nieco dłuższy. 
Najlepsza łyżeczka to taka, która nie jest zbyt duża i zbyt głęboka. Z takiej łyżeczki wargi dziecka łatwiej zabierają z niej pokarm, a przy tym nie sięga ona zbyt głęboko do jamy ustnej karmionego malucha. Warto też zwrócić uwagę, czy łyżka nadaje się do mycia w zmywarce.

Jaka łyżeczka do rozszerzania diety? Plastikowa czy metalowa?


Jako pierwszą łyżeczkę najlepiej wybrać metalową o dłuższym trzonku, ale małej główce. Można też używać twardych kauczukowych łyżeczek – nieprofilowanych i niewyginających się. 
Natomiast łyżeczka do nauki samodzielnego jedzenia przez dziecko również powinna twarda, ale dla dziecka wygodniejszy będzie krótszy trzonek – przystosowany do małych rączek.

Dlaczego to takie ważne?


W ciągu pierwszych trzech lat życia ważne jest to, czym karmimy nasze dziecko, ale też jak to robimy. Począwszy od doboru właściwego smoczka (Zobacz: Najczęstsze błędy w doborze smoczka) oraz odpowiedniej techniki karmienia piersią, poprzez kolejne etapy rozwoju umiejętności pobierania pokarmów, jak jedzenie z łyżeczki, gryzienie, odgryzanie, żucie, picie z kubka. Niewłaściwy dobór łyżeczki może skutkować nieprawidłową techniką karmienia. A ta może zaburzać prawidłowy rozwój ortodontyczny i powodować wady wymowy w późniejszym okresie.