Skip to main content

Najczęstsze błędy w doborze smoczka

Wybór smoczka ma wpływ na rozwój umiejętności związanych z pobieraniem pokarmów oraz prawidłowy rozwój ortodontyczny. Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy wyborze smoczka dla niemowlaka?

Nie popełnij tych błędów przy wyborze smoczka dla niemowlaka

Zbyt duże otwory w smoczku powodują zbyt szybki samoczynny wypływ pokarmu. Przez to połykanie staje się czynnością obronną przed zakrztuszeniem zamiast efektem kontroli i stabilizacji. W tym przypadku aktywizowany jest ruch oparty na kąsaniu zamiast uzyskiwaniu podciśnienia. Może mu towarzyszyć głośne połykanie, będące wynikiem zbyt wysokiego napięcia w okolicach krtani. Efektem tej nieprawidłowości mogą być problemy z prawidłową artykulacją głosek tylnojęzykowych i/lub przedniojęzykowych lub seplenienie boczne.

Zbyt długi smoczek, który wkładany jest zbyt głęboko do jamy ustnej, może powodować cofanie języka i reakcję wypychania. Poza dyskomfortem w tracie połykania nieprawidłowość ta może skutkować problemami z artykulacją głosek tylnojęzykowych i/lub przedniojęzykowych lub seplenieniem bocznym.

Zbyt wąski smoczek nie daje możliwości stabilizacji warg oraz prowokuje zbyt wysokie napięcie mięśniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Zamiast podciśnienia promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka za pomocą żuchwy i języka. Ta nieprawidłowość może powodować problemy z domykaniem warg (niekontrolowany wypływ śliny) oraz seplenienie. Zbyt miękki smoczek, podobnie jak zbyt wąski, promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka i może powodować seplenienie oraz problemy z domykaniem warg.

Smoczek profilowany – gdy jest za mało elastyczny w części znajdującej się w jamie ustnej – promuje ruch oparty na wyciskaniu mleka za pośrednictwem żuchwy i języka. Może on powodować seplenienie oraz problemy z domykaniem warg.

Zbyt twardy smoczek jest najmniej groźną nieprawidłowością, gdyż nie ma negatywnego wpływu na kształtowanie aparatu mowy. Powoduje natomiast nadmierny wysiłek mięśniowy, co może prowadzić do słabej efektywności karmienia i dużego zmęczenia, widocznego w wydolności oddechowej dziecka.
Wybór odpowiedniego smoczka do karmienia jest trudnym zadaniem. Jeśli masz wątpliwości, czy stosowany smoczek jest odpowiedni dla Twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem.