Spis treści
Właściwe rozszerzanie diety jest bardzo istotne dla kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych1 Mika M., Matuszczyk P., Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2017, T. 14, 733-738. Ogólne zalecenia dotyczące wprowadzania pokarmów uzupełniających przedstawia schemat żywienia niemowląt. Poznaj najważniejsze zasady wprowadzania pokarmów stałych.
Akceptacja ich delikatnego smaku w tym czasie wpłynie pozytywnie na ich spożywanie w okresie dzieciństwa i w dorosłym życiu. Badania wykazały, że jeżeli do diety dziecka jako pierwsze wprowadzi się warzywa w późniejszym życiu będą one jadły więcej warzyw niż dzieci, które zaczynają od owoców2Barends C. i in., Effects of repeated exposure to either vegetables or fruits on infant’s vegetable and fruit acceptance at the beginning of weaning, Food Quality and Preference , 2013; 29:157–165! Sprawdź: Jak zwiększać akceptację warzyw u dziecka?
W momencie, gdy dotychczas podstawą diety malucha było mleko warto zacząć uzupełnianie diety od prostych, jednoskładnikowych posiłków. Początkowo należy wprowadzać typowe pokarmy uzupełniające np. warzywa, kaszki, kleiki, owoce3 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230. Stopniowe zagęszczanie mleka poprzez dodatek kleików i kaszek zbożowych to uznany przez ekspertów i praktyczny sposób na „oswojenie” dziecka z nową konsystencją4Stolarczyk A., Produkty zbożowe pod lupą dietetyka. Standardy Medyczne Pediatria, 2018, T. 15, 261-267. Kaszki i kleiki są lekkostrawne, neutralne w smaku i pozwalają na uzyskanie dużej różnorodności konsystencji – od prawie płynnej do gęstej, papkowatej – odpowiedniej do podawania łyżeczką.5Stolarczyk A., Produkty zbożowe pod lupą dietetyka. Standardy Medyczne Pediatria, 2018, T. 15, 261-267
Nie dosalaj, nie dosładzaj i nie doprawiaj posiłków. Podawaj produkty pojedynczo, gotując na parze i przecierając. Wprowadzanie pokarmów u niemowląt warto skorzystać z żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci, gdyż zgodnie z prawem musi spełniać dużo bardziej rygorystyczne normy niż żywność ogólnego spożycia6 Poradnik żywienia niemowląt, Medycyna Praktyczna, Kraków 2014. Podawanie niesłodzonych i niesolonych pokarmów uzupełniających jest kluczowe z powodu długofalowego wpływu na zdrowie dziecka i kształcenia właściwych nawyków żywieniowych w późniejszym życiu7 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230.
Dziecko wcześnie przyzwyczajone do różnorodności w kolejnych miesiącach łatwiej zaakceptuje nowe smaki8Gerrish C en Mennella J, Flavor variety enhances food acceptance in formula-fed infants1-3, Am J Clin Nutr, 2001, 73: 1080-10855 13 Suppl 1:85-95. Najlepszy efekt rozszerzania diety uzyskiwano, podając minimum 3 różne nowe warzywa w ciągu dnia, choć z uwagi na ewentualne reakcje alergiczne eksperci zalecają wprowadzanie pojedynczych pokarmów9 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230. Zróżnicowany jadłospis sprzyja też wartości odżywczej diety, przy urozmaiconych posiłkach jest dużo większa szansa pokrycia zapotrzebowania malucha na ważne składniki.
Zaleca się, aby nowe wprowadzać pokarmy stopniowo,obserwując reakcję dziecka i zaczynając od małych ilości, np. 3-4 łyżeczek10 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230. Przy wprowadzaniu glutenu również ważne jest by zaczynać od niewielkich ilości, eksperci zalecają z początku 1 płaską łyżeczkę kaszki glutenowej np. manny11Stolarczyk A., Produkty zbożowe pod lupą dietetyka. Standardy Medyczne Pediatria, 2018, T. 15, 261-267. W pierwszym roku życia karmienie piersią albo mlekiem modyfikowanym pozostaje najważniejszą częścią pożywienia. Na samym początku chodzi jedynie o spróbowanie i oswojenie z nowym smakiem i konsystencją, ale wraz z wiekiem dziecka warto stopniowo zwiększać ilość podawanego pokarmu. W drugim półroczu życia jadłospis dziecka powinien zawierać już 2-3 posiłki uzupełniające.
Sytuacja, gdy dziecko krzywi się na nowy smak nie oznacza, że warto się już poddać! Do pełnej akceptacji nowego smaku potrzeba czasem wielu prób, nawet 10-1512 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230. Nie warto też rezygnować, gdy dziecko odrzuca nową konsystencję. Reakcje wymiotne i wypluwanie są przejawem adaptacji, a nie trudności z połykaniem, w ten sposób dziecko radzi sobie z wyrzucaniem z jamy ustnej kawałków jedzenia, których nie potrafi jeszcze rozdrobnić do przełknięcia13 Winnicka E., Rozwój umiejętności jedzenia w 1. roku życia− co warto wiedzieć Standardy Medyczne Pediatria 2017 T. 14 754-762.
W związku z tym, że smaki warzywne są trudniejsze w akceptacji, to właśnie warzywa powinny być pierwszym pokarmem uzupełniającym w diecie dziecka14 Winnicka E., Rozwój umiejętności jedzenia w 1. roku życia− co warto wiedzieć Standardy Medyczne Pediatria 2017 T. 14 754-762. Pierwsze owocowe smaki należy wprowadzać dopiero po koło 2 tygodniach, kontynuując podawanie warzyw15 Mika M., Matuszczyk P., Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u niemowląt i małych dzieci, Standardy Medyczne Pediatria, 2017, T. 14, 733-738.
Pamiętaj: 1000 pierwszych dni życia dziecka są kluczowym okresem jego rozwoju! To rodzic/opiekun decyduje CO dziecko zje, KIEDY I JAK jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje16 Szajewska i in., „Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci“; Standardy Medyczne/ Pediatria; 2014, t. 11, 225-230.