Pierwsze kamienie piersią noworodka Skip to main content

Pierwsze karmienie

Pierwsze karmienie

Najlepiej rozpocząć karmienie piersią w ciągu dwóch godzin po porodzie

W tym czasie u noworodka samoistnie pojawia się odruch szukania piersi i ssania, a mama nie odczuwa jeszcze zmęczenia po porodzie. Pierwsze karmienie noworodka nie powinno być przyspieszone czy wymuszone.  Kobieta po porodzie powinna zaobserwować sygnały świadczące o gotowości dziecka do ssania, a w razie potrzeby otrzymać pomoc ze strony personelu medycznego.

Pamiętaj o technice karmienia

Szybkie przystawienie do piersi po porodzie daje możliwość natychmiastowego skorygowania techniki karmienia  przez położną i nabywanie prawidłowych nawyków przez dziecko już od samego początku. Wielu rodziców, szczególnie w kolejnych pierwszych dniach karmienia, obawia się, czy przebiega ono prawidłowo. W przypadku problemów lub pytań o technikę karmienia lub laktację nie warto zwlekać, ale od razu zwrócić się o pomoc.  

Skóra do skóry

Karmienie powinien poprzedzać kontakt „skóra do skóry”. Dzięki niemu na ciele dziecka osiadają bakterie matki, które chronią go przez innymi bakteriami w otoczeniu i zapobiegają zakażeniom w późniejszym okresie. Zapach skóry mamy oraz znajome bicie serca daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uspokaja go i wycisza. Moment, gdy przy kontakcie skóra do skóry dziecko zaczyna pełznąć w kierunku piersi, jest optymalnym czasem na podjęcie pierwszej próby karmienia i niezapomnianym przeżyciem.