Rozszerzanie diety w 1. roku życia dziecka Skip to main content

Rozszerzanie diety w 1. roku życia dziecka

Rozszerzanie diety w 1. roku życia dziecka

Bez względu na to, czy karmisz swoje dziecko piersią, czy mlekiem modyfikowanym, przychodzi taki czas, kiedy samo mleko nie zaspokaja już wszystkich potrzeb niemowlęcia. Wówczas, między 17. a 26. tygodniem życia dziecka, należy rozpocząć wprowadzanie posiłków uzupełniających. 


Dziecko w pierwszym roku życia rozwija umiejętności związane z jedzeniem, szczególnie w okresie 6-10 miesięcy życia. Około 6-7 miesiąca życia niemowlę powinno dostawać produkty w formie rozdrobnionej jak papki czy puree. Z kolei około 8. miesiąca życia produkty mogą być już mniej rozdrobione, a nawet dziecko może próbować samodzielnie jeść. (Więcej o produktach w początkowej fazie wprowadzania pokarmów znajdziesz w poręcznym kalendarzu żywienia).

Jak podawać nowe pokarmy? Rozszerzanie diety – co po kolei?

Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo. Zachowaj odstęp 1–2 dni przed wprowadzeniem kolejnego produktu – dzięki temu zaobserwujesz, czy dziecko nie ma żadnych dolegliwości po przyjęciu konkretnego produktu. 
Na początku wybieraj jednoskładnikowe dania, najlepiej warzywne, np. brokuła, marchewkę, dynię, zielony groszek, ziemniaki i inne. Pamiętaj, że nie ma jednoznacznych informacji dotyczących rodzaju i kolejności wprowadzania posiłków o różnych konsystencjach.
Podawaj niewielką ilość produktu na odpowiedniej łyżeczce (Zobacz artykuł: Pierwsza łyżeczka do karmienia). Przed ukończeniem 8. miesiąca życia dziecko powinno już przyzwyczaić się do spożywania posiłków z łyżeczki. Około 8. miesiąca życia maluch może zacząć próbować jeść samodzielnie. Rozszerzanie diety niemowlaka może wyglądać różnie, nie zawsze zgodnie z planem, jednak ważny jest spokój rodziców i to, by dziecko próbowało jeść po swojemu. Nie martw się jeśli będzie dużo sprzątania. Początkowo będzie to robił, używając rączek, które stają się coraz sprawniejsze. W kolejnych miesiącach możesz podać mu jego własną łyżeczkę.

Zadbaj o różnorodność smaków

Warto wprowadzać do diety dziecka różnorodne smaki. Szukaj zbilansowanych i różnorodnych przepisów dla niemowląt. Dzięki temu maluch łatwiej oswoi się z nowymi produktami i chętniej będzie zjadał przygotowywane przez rodziców dania. Urozmaicanie menu to też korzyść na przyszłość – dostarczanie organizmowi dziecka ważnych składników odżywczych z szerszej gamy produktów. Pamiętaj, by nie dosalać i nie dosładzać posiłków dziecka. W ten sposób nie rozwiniesz u dziecka preferencji co do smaków słodkich lub słonych w przyszłości. 

Gdy dziecko nie chce jeść nowych produktów


Nie zniechęcaj się, jeśli wszystkie podawane dziecku nowe potrawy zamiast w jego brzuszku lądują na podłodze. Maluch potrzebuje czasu, by oswoić się z nowymi smakami, konsystencją potraw i niezwykle trudną sztuką jedzenia z łyżeczki. Eksperci podkreślają, że czasami należy podawać nowy produkt nawet 15 razy, zanim dziecko zaakceptuje jego smak – a więc zachowaj cierpliwość!