Spis treści
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Czy to prawda? Zalecenia tego nie potwierdzają, ale nie ulega wątpliwości, że – wszystkie dania (w tym śniadanie!) dla niemowląt i małych dzieci powinny być dobrej jakości jak również dostarczać niezbędnych składników odżywczych dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinien być pełnowartościowy – warto by dostarczał on energii i cennych składników odżywczych. Produkty zbożowe to idealny składnik śniadania – jak wybierać odpowiednie dla najmłodszych?
Jasne, że tak! Kaszki to cenne źródło węglowodanów złożonych i błonnika, czyli bardzo ważnych składników dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Węglowodany powinny stanowić ponad połowę zapotrzebowania na energię tak więc produkty jak kasze, kaszki, makarony czy pieczywo z pełnego przemiału powinny być stałym elementem diety maluchów. Dzięki zawartości różnorodnych zbóż, kaszki zbożowe przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci stanowią wartościowe źródło energii, która jest ważna dla rozwijającego się mózgu, a także aktywności fizycznej 1Weker H. I wsp, Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, Zakład Żywienia, Warszawa 2020.2Jarosz M., Normy żywienia dla populacji polskiej, IŻŻ, Warszawa, 2017. Produkty dedykowane najmłodszym mają rygorystyczne normy pod kątem jakości, składu, ale także bezpieczeństwa – te aspekty reguluje prawo polskie i unijne 3Raport „Bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci” z 2022 r.. Kaszki dla dzieci dzielą się na mleczne, przygotowywane na ciepłej wodzie oraz bezmleczne, które należy przyrządzać na bazie mleka, które aktualnie dziecko pije. Dodatkowo ze względu na wartość odżywczą (dodatek witamin i składników mineralnych) kaszki mleczne są pełnowartościowym posiłkiem i świetnie sprawdzą się jako propozycja śniadaniowa dla dziecka.
Już od początku rozszerzania diety można wprowadzać produkty zbożowe do diety, podobnie jak warzywa czy owoce. Warto pamiętać, że nowości do menu maluszka wprowadzamy pojedynczo i w małych ilościach. Kaszki to przykład produktów zbożowych rekomendowanych przez Ekspertów – zwłaszcza dla tych najmłodszych 4Szajewska H., Socha P., Horvath A. i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne/Pediatria 2021, 18:805-822! Kaszka na śniadanie to dobry pomysł dla niemowląt, ale i także dla starszych dzieci!
Oddziel białko od żółtka. Banana rozgnieć widelcem. Kaszkę, jogurt, kakao i żółtko wymieszaj dokładnie i dorzuć banana. Białko ubij na sztywno i dodaj do reszty składników. Na blaszce do pieczenia uformuj placuszki (około 10 sztuk) i upiecz w 180 stopniach przez około 20 min. Podawaj z kawałkami ulubionych owoców.
Przygotować kaszkę na mleku lub napoju zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dodać do kaszki wiórki kokosowe. Owoce zmiksować i podać z ostudzoną jaglanką.
W misce przyrządź kaszkę z mlekiem lub napojem i odstaw do wystygnięcia. Białka oddziel od żółtka. Do kaszki dodaj żółtko, proszek do pieczenia, cynamon, olej i purée z dyni. Ubij na sztywno białko i dodaj do masy. Nagrzej mocno gofrownicę i smaż na złoto. Podawaj z ulubionymi owocami lub jogurtem naturalnym.