W rozwoju ludzkiego organizmu występują tzw. “krytyczne okresy”, w których istnieje możliwość programowania metabolicznego poprzez odpowiednie żywienie.
Oznacza to, że pewne elementy diety, np. białko czy dobre kwasy tłuszczowe pochodzące z diety, programują organizm dziecka, wpływając na jego stan zdrowia w późniejszych latach.
Tę ścisłą zależność między odpowiednim żywieniem, a jego wpływem na jakość życia dziecka teraz i w przyszłości nazywamy “programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia”.
Eksperci podkreślają, że kluczowym etapem dla programowania zdrowia na przyszłość - poprzez właściwe żywienie - jest czas ciąży oraz okres wczesnego dzieciństwa, w których organizm człowieka jest bardzo wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych.
Nieodpowiedni poziom składników odżywczych może w sposób trwały zmieniać (przeprogramowywać) metabolizm człowieka i przebieg procesów fizjologicznych i przez to zwiększać u dziecka predyspozycję np. do otyłości w późniejszym okresie życia. Zobacz wypowiedź profesora Piotra Sochy z Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” dotyczącą badań nad programowaniem żywieniowym:
Coraz więcej badań dowodzi, że już od dnia poczęcia mamy ogromny wpływ na zdrowie dziecka w przyszłości.1
W ciągu 1000 pierwszych dni życia dziecka mamy możliwość programowania jego metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie.
Prawidłowe żywienie w czasie ciąży, laktacji oraz pierwszych lat życia dziecka zapewnia nie tylko odpowiednie przyrosty masy ciała i optymalny stan odżywienia, ale również wpływa na odległe tzw. długofalowe efekty „programowania” zdrowotnego. Zaliczamy do nich:
Dlatego warto pamiętać, że geny to nie wszystko! Dbając o sposób żywienia podczas ciąży i laktacji oraz o to, co spożywa Twoje dziecko w pierwszych latach życia, masz ogromny wpływ na jakość jego życia - teraz i w przyszłości.
Zobacz nasz filmik podsumowujący zagadnienie programowania żywieniowego w pierwszych latach życia dziecka: