Skip to main content

Niebezpieczeństwa związane z nadwagą w ciąży

Obserwuje się coraz większą liczbę kobiet ciężarnych z wysokim wskaźnikiem BMI oraz coraz większą liczbę ciąż powikłanych cukrzycą. W związku z tym coraz więcej nowo narodzonych dzieci osiąga dużą masę urodzeniową. 
Tymczasem jak pokazują badania, skrajne masy urodzeniowe – zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka – mogą przyczyniać się u dziecka do rozwoju otyłości i zespołu metabolicznego w przyszłości.

Choroby zależne od masy ciała


Zbyt niska masa urodzeniowa – związana z niedożywieniem wewnątrzmacicznym – oraz jej wpływ na rozwój otyłości i chorób sercowo-naczyniowych u dziecka zostały opisane w artykule na temat hipotezy Barkera
Badania11 Horvath A., Dziechciarz P., „Wczesne programowanie metaboliczne”, Szkoła Pediatrii vol. 17, no 5. pokazują, że zbyt wysoka masa urodzeniowa – wynikająca z nadmiernej ilości energii przyjmowanej przez dziecko już w okresie prenatalnym i gromadzenia tkanki tłuszczowej – może być równie niebezpieczna dla jego zdrowia. Przyczynia się bowiem do rozwoju otyłości i cukrzycy typu II w okresie dorastania oraz innych schorzeń metabolicznych i sercowo-naczyniowych.

Jak zaprogramować metabolizm dziecka


O ile niedożywienie kobiet w czasie ciąży jest już rzadkim zjawiskiem w wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych, o tyle plaga otyłości stanowi bardzo poważny problem. 
Zdrowa dieta w ciąży – bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie pozbawiona pustych kalorii i zbędnego cukru – to prawdziwa inwestycja w zdrowie dziecka. Odżywiając się w odpowiedni sposób, możesz już w ciąży zaprogramować metabolizm dziecka, tak aby mogło się cieszyć zdrowiem w późniejszym życiu. 

Sprawdź, ile powinnaś średnio przytyć w czasie ciąży w zależności od Twojego BMI sprzed ciąży.

Przypisy Rozwiń

  • 1
    1 Horvath A., Dziechciarz P., „Wczesne programowanie metaboliczne”, Szkoła Pediatrii vol. 17, no 5.