Środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego Skip to main content

Kwasy OMEGA-3 mogą zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do zachowania funkcji organizmu człowieka w każdym wieku. Szczególne zapotrzebowanie na te składniki odżywcze występuje w okresie ciąży. W tym czasie wyjątkową rolę przypisuje się kwasowi tłuszczowemu DHA. 

Zalecana suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3

Obecne zalecenia11 Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3. wskazują na korzystne działanie suplementacji kwasów omega-3 u kobiet w ciąży. Rekomendowana jest dodatkowa suplementacja kwasu DHA. 
Minimalne zapotrzebowanie na DHA w ciąży wynosi 200 mg/dobę. Suplementacja powinna zawierać minimum 200 mg kwasu DHA dziennie przy zalecanej normie spożycia ryb dwa razy w tygodniu. Jednak w przypadku małego spożycia ryb w diecie należy uwzględnić suplementację wyższą: 400-600 mg dziennie. 

Wpływ suplementacji DHA na przebieg ciąży


Zapewnienie prawidłowej zawartości w diecie i dostępności omega-3 dla organizmu wpływa korzystnie na czas trwania ciąży i masę płodu.
Badania22 Makrides M. i in.: „Effect of DHA Supplementation During Pregnancy on Maternal Depression and Neurodevelopment of Young Children”, JAMA, 2010. wykazały, że w grupie kobiet ciężarnych suplementowanych DHA zaobserwowano redukcję liczby porodów przedwczesnych (poniżej 34. tygodnia ciąży). Wzrost masy urodzeniowej noworodków wiązano właśnie z późniejszym porodem. Suplementacja DHA może więc zmniejszyć ryzyko wczesnego urodzenia i z tego względu jest zalecana kobietom w ciąży. 

Co oprócz kwasów tłuszczowych omega-3?


Suplementację kwasów omega3 należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Powinna być wspierana zdrową, pełnowartościową dietą, bogatą we wszystkie składniki odżywcze. Jednym ze składników zdrowej diety są ryby – zarówno morskie, jak i słodkowodne. Zalecane jest spożywanie ryb co najmniej dwa razy na tydzień. Tłuste ryby morskie, takie jak łosoś i śledź, są szczególnie cennym źródłem kwasów omega-3.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie ryby powinny być spożywane przez kobiety ciężarne, karmiące oraz małe dzieci. Niezalecane są ryby drapieżne, takie jak okoń, makrela królewska, miecznik oraz rekin, które kumulują więcej szkodliwych substancji i metali ciężkich.

Przypisy Rozwiń

  • 1
    1 Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie suplementacji kwasu dokozaheksaenowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 w populacji kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz niemowląt i dzieci do lat 3.
  • 2
    2 Makrides M. i in.: „Effect of DHA Supplementation During Pregnancy on Maternal Depression and Neurodevelopment of Young Children”, JAMA, 2010.