Skip to main content

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Jak przechowywać mleko?

Mleko to podstawa żywienia niemowlęcia. Należy dążyć by karmić wyłącznie piersią przez 6 miesięcy, ale nie zawsze ten scenariusz jest możliwy. Jak przechowywać mleko? Czym różni się przechowywanie mleka kobiecego od mleka modyfikowanego? Jak długo może stać pokarm? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Mleko z piersi – czy można je przechowywać?

Odciągnięte mleko należy przechowywać w specjalnych torebkach lub wysterylizowanych pojemnikach, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Niezmiennie ważny jest czas i temperatura, w której można trzymać mleko kobiece, dlatego warto każdą pobraną dawkę oznaczyć datą i godziną odciągania pokarmu by zapewnić bezpieczeństwo swojemu maluszkowi [1].

Warunki przechowywania mleka kobiecegoCzas, w którym można przechowywać
Temperatura pokojowa (19-25*C)Optymalnie 4 godziny, ale nie dłużej niż 8 godzin
Torebka do przechowywania mleka – Lodówka 4*CMaksymalnie doba
Zamrażalnik – 10*CMaksymalnie 2 tygodnie
Zamrażalnik – 20*CMaksymalnie 6 miesięcy

Jak przechowywać mleko modyfikowane? Jak szybko zużyć mleko modyfikowane po otwarciu?

W sytuacjach kiedy niemowlę nie jest karmione piersią należy podawać mu mleko modyfikowane. Przy wyborze warto kierować się indykacją wiekową oraz rekomendacją specjalistów. Mleko modyfikowane w formie sypkiej należy przechowywać w suchym miejscu. Nie powinno się przesypywać produktu do innych pojemników z uwagi na standardy bezpieczeństwa.  Najlepiej zużyć mleko w krótkim czasie, niektórzy producenci podają, że jest to niedłużej niż 4 tygodnie. W trakcie przechowywania należy się zawsze upewnić, że pojemnik jest szczelnie zamknięty.

Czy nierozrobione mleko modyfikowane trzymać w lodówce?

Nie ma takiej konieczności. Ważne jest by je przechowywać w szczelnie zamykanym opakowaniu w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej, ale niższej niż 25*C. 

Jak długo może stać mleko po przygotowaniu?

Pierwsza i najważniejsza zasada to – nie przygotowywać mleka na zapas! Szykując mieszankę dla swojej pociechy, należy pamiętać, by zawsze przygotowywać świeżą porcję bezpośrednio  przed karmieniem [1]! Czy mleko może stać w butelce do następnego karmienia? Nie zaleca się używać ponownie niewypitej części pokarmu – zawsze trzeba go wylać. Niektórzy producenci podają, że mleko wcześniej przygotowane (bez kontaktu ze smoczkiem) można podać maluchowi nie później niż 1-2 godziny po wymieszaniu z wodą. Taka porcja to doskonała pożywka dla drobnoustrojów, dlatego nie warto ryzykować i zawsze podawać maluchowi nową. Jeśli macie termosy i podgrzewacze to możecie ich używać tylko go podgrzania świeżej porcji mleka – nie należy ich używać jako miejsca do przechowywania pokarmu.

Czy zamrażać przygotowane mleko modyfikowane?

Nie zaleca się zamrażania mleka modyfikowanego! Każda przetrzymywana mieszanka nie może stać dlugo ponieważ jest doskonałą pożywką dla bakterii. Po jakimś czasie szybko dochodzi się do wprawy i przygotowanie mleka to chwila! Wychodząć z domu wystarczy wziąć mniejsze opakowanie mleka modyfikowanego oraz termos z ciepłą wodą. Gdy dziecko nie wypije całej zawartości butelki – należy wylać mleko.

Co zrobić, gdy dziecko wypiło nieświeże mleko modyfikowane?

Przede wszystkim nie należy dopuszczać do takich sytuacji z uwagi na ryzyko mikrobiologiczne. Jeśli się zdarzy – należy dokładnie obserwować malucha i poinformować o tym specjalistę, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy.