Skip to main content

Jak odstawić dziecko od piersi?

Do zmiany sposobu karmienia warto się przygotować. Najlepiej też nie wprowadzać jej gwałtowanie. Jak zakończyć karmienie piersią? Pamiętaj, że maluch powinien mieć czas przyzwyczaić się do nowej sytuacji, jeszcze zanim wrócisz do pracy.

Obawy mamy karmiącej 

Wiele karmiących kobiet rozważa odstawienie od karmienia piersią, gdy zbliża się moment powrotu do pracy, ale dla większości nie jest to łatwa emocjonalnie decyzja. Karmienie piersią tworzy bowiem między mamą a dzieckiem bardzo intymną relację. Nie obawiaj się, że zaprzestanie karmienia piersią przerwie tę szczególną więź – relacja między wami ulegnie pewnej zmianie, ale pozostanie równie intensywna, jak wcześniej.

Jak długo karmić piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kiedy odstawić dziecko od karmienia piersią? Jak długo kontynuować karmienie piersią? Te decyzje należą do Ciebie i dziecka. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, wskazującej, że powinnaś już zaprzestać karmienia piersią. WHO uznaje, że prawidłowemu rozwojowi dziecka sprzyja kontynuowanie karmienia piersią do drugiego roku życia lub dłużej, z uzupełnianiem jego diety o dodatkowe produkty żywnościowe. 

Odstawianie od piersi a nauka picia z butelki

Zaopatrz się w  butelkę, która przyciągnie uwagę dziecka, oraz odpowiedni smoczek (Zobacz artykuł: Jak wybrać odpowiedni smoczek?). W przyzwyczajaniu dziecka do jedzenia z butelki pomaga odwracanie jego uwagi od piersi, a nawet wychodzenie mamy z pomieszczenia, gdy przychodzi pora karmienia. Warto, by pierwsze próby podawania pokarmu przez butelkę podejmowały osoby, które będą opiekowały się dzieckiem, kiedy Ty będziesz w pracy (tata, babcia, dziadek lub niania). Aby ułatwić dziecku picie przez smoczek, można przez pierwsze dni podawać mu w butelce mleko mamy i stopniowo w kolejnych dniach zamieniać je na mleko modyfikowane. Zawsze należy uważnie obserwować reakcję dziecka na zmianę pokarmu – jeżeli coś Cię zaniepokoi, zgłoś się do pediatry.

Gdy dziecko płacze…

Proces odstawienia dziecka od piersi nie jest łatwy. Maluch może okazywać swoje niezadowolenie, płacząc i wypluwając smoczek. Niechęć dziecka może z kolei wpływać na Twoje emocje, budząc wątpliwości, czy ta decyzja jest słuszna. Bądź cierpliwa i wytrwała. Pracuj też nad pozytywnym nastawieniem do karmienia butelką: postaraj się, by kojarzyło się dziecku z ciekawą i przyjemną czynnością, a nie „złem koniecznym”. 

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Decydując o przejściu na mleko modyfikowane, weź pod uwagę wiek dziecka, jego podatność na alergie pokarmowe, a także indywidualne potrzeby. Na rynku dostępne są mleka dla dzieci zdrowych, o prawidłowej masie ciała, oraz mieszanki specjalne, przeznaczone dla maluchów z alergią, kolkami, zaparciami i innymi problemami zdrowotnymi. Samą decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią i wybór odpowiedniego mleka modyfikowanego najlepiej wcześniej skonsultować z lekarzem pediatrą.