Na podstawie badania wykazano ponad dwukrotne przekroczenie normy wystarczającego spożycia sodu przez karmiące mamy. Tylko 5% kobiet nie pokryło dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Po przeliczeniu ilości sodu na ilość soli, okazało się, że dzienne spożycie soli wynosiło 167% rekomendacji WHO. Jaki wpływ ma sól na karmienie piersią?
Wraz ze spożyciem soli dostarczamy do organizmu dwa pierwiastki: sód i chlor. Sód powoduje m.in. podwyższenie ciśnienia krwi, w przeciwieństwie do potasu, który je obniża. Poziom sodu w mleku kobiecym nie zależy znacząco od spożycia tego pierwiastka wraz z dietą matki. Jednak zbyt wysokie spożycie soli może prowadzić do chorób takich jak np. nadciśnienie tętnicze, udar, zawał, cukrzyca, uszkodzenia nerek i inne.
W omówionym niżej badaniu udział wzięły 53 kobiety karmiące piersią, z województwa śląskiego, w wieku od 18 do 40 lat, z którymi został przeprowadzony 7-dniowy wywiad żywieniowy.
Jeżeli chodzi o procentowy udział poszczególnych grup produktów w dostarczaniu sodu, to najwięcej pochodziło:
Ciekawy wydaje się fakt, że w przytoczonym przez autorów badaniu wykazano zależność pomiędzy spożyciem soli z dietą kobiety karmiącej piersią a długością wyłącznego karmienia dziecka piersią. Okazało się, że kobiety spożywające mniej soli karmiły swoje dzieci wyłącznie piersią stosunkowo dłużej, niż kobiety spożywające większe ilości soli z dietą.
Podsumowując, należy pamiętać, że źródłem soli w naszej diecie jest nie tylko sól dodawana przez nas w trakcie przygotowywania posiłków, ale także pieczywo oraz produkty wysoko przetworzone, np. konserwowe i przetwory mięsne. Norma wystarczającego dziennego spożycia sodu dla kobiet, które karmią piersią, wynosi 1500 mg sodu na osobę. Natomiast rekomendacje WHO zostały ustalone na poziomie maksymalnie 5 g soli na dobę. Ze względu na to iż te ilości były przekraczane, należy propagować edukację żywieniową dotyczącą soli i sodu w diecie wśród kobiet karmiących, w celu obniżenia spożycia tych składników wraz z dietą w okresie laktacji.