Suplementacja witaminy D w ciąży – o czym warto wiedzieć? Skip to main content

Suplementacja witaminy D w ciąży – o czym warto wiedzieć?

Kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka niedoboru witaminy D. Składnik ten stanowi bardzo ważny element prawidłowego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, dlatego też zalecana jest jego suplementacja.
Wprawdzie witamina D może być syntetyzowana w skórze człowieka pod wpływem promieni słonecznych, jednak nasłonecznienie w Polsce w ciągu całego roku nie jest wystarczające, a produkcja tej witaminy jest efektywna tylko wtedy, gdy nie stosuje się kremów z filtrami UV. Dodatkowo, jak pokazują badania, spożycie witaminy D z diety wśród kobiet w ciąży jest bardzo niskie.

Zalecana dawka suplementacji
Ginekolog położnik powinien po potwierdzeniu ciąży u pacjentki rozważyć włączenie suplementacji witaminą D w dawce 1500-2000 IU/dobę, nie później niż od drugiego trymestru ciąży. W ciąży zaleca się okresowe monitorowanie stężenia 25(OH) D w celu doboru indywidualnej optymalnej dawki witaminy D oraz weryfikacji skuteczności jej suplementacji. Więcej informacji o witaminie D znajdziesz w: Poradniku żywienia kobiet w ciąży
Przeczytaj również: Dlaczego w trakcie ciąży witamina D jest tak ważna?