Wyzwania ojcostwa Skip to main content

Wyzwania ojcostwa

Moment narodzin dziecka to czas, w którym między Rodzicami a maluchem zaczyna się tworzyć niesamowita więź. Szacuje się, że Mamy szybciej doświadczają silnej więzi niż Ojcowie z uwagi na okres karmienia piersią i więcej czasu spędzonego z niemowlęciem. Jednak więź z Tatą jest niezwykle istotna dla rozwoju dziecka, bo Tata to często w oczach malucha prawdziwy bohater. Dla świeżo upieczonych Rodziców opieka nad dzieckiem stanowi wyzwanie – to normalne! Każdy Rodzic chce spełniać swoją rolę jak najlepiej, więc niepewność w tym okresie pojawia się bardzo często. Szukasz porad i inspiracji, jak radzić sobie z wyzwaniami współczesnego ojcostwa? Przeczytaj nasz artykuł i odkryj, jak można zbudować silną więź taty z dzieckiem.

Możliwe wyzwania na początku

Tatusiowie często stają przed różnymi wyzwaniami, jak presja finansowa, zmęczenie, niedobór snu, zmiana priorytetów, a także stres i lęk związany z nową odpowiedzialnością. Przyjście dziecka na świat może wpłynąć na relacje partnerskie, zwłaszcza gdy rozmowy odkłada się na później. To naturalne, że po snarodzinach może pojawić się lęk przy kąpieli, ubieraniu, przewijaniu, karmieniu, jednak warto uczestniczyć przy tych czynnościach już od pierwszych chwil. Praktyka to klucz do sukcesu, a więc nie pozostawiajmy tej roli wyłącznie Mamom. Po przyjściu na świat dziecka pojawiają się trudności także organizacyjne. Jak znaleźć czas na relacje z partnerką? Jak znaleźć czas dla siebie? Podział obowiązków w tym zakresie jest istotny a także rozmowa. Upewnijcie się, w którym momencie dana osoba potrzebuje wsparcia. Jeśli nie masz możliwości bycia w tych momentach tak często, jakbyś tego chciał, to warto wesprzeć partnerkę, uświadamiając ją, jak bardzo doceniasz jej wkład w opiekę nad dzieckiem. Komunikacja i współpraca w związku jest kluczowa – warto wypracować wspólne podejście do wychowania i podejmować decyzje razem.

Idealny ojciec – czy istnieje?

Nie ma idealnego modelu opieki i wychowania dziecka. Każdy Rodzic popełnia błędy – mniejsze czy większe. Ważne jest, by uczestniczyć w życiu dziecka od pierwszych chwil i uczyć się jego potrzeb i emocji. 1000 pierwszych dni życia to niepowtarzalny i wyjątkowy czas, który ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dzieci, a obecność Taty w tym czasie jest bardzo ważna! Jak pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem? Udział w kąpieli, żywieniu dziecka, ubieraniu, usypianiu, a także czułe przytulanie to istotne momenty dla budowania więzi. Z badań wynika, że Tatusiowie coraz chętniej dzielą się z partnerkami obowiązkami związanymi z opieką i deklarują, że karmienie dziecka powinno odbywać się przez obojga rodziców1Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014. Początkowe lata to czas kształtowania nawyków żywieniowych! Dieta malucha powinna być dopasowana do wieku i opierać się na produktach wysokiej jakości, pochodzących ze znanego źródła. Dzieci świetnie naśladują to, co robią rodzice, dlatego warto zadbać o to, by w trakcie posiłków na talerzu Mamy i Taty znalazły się warzywa, owoce czy produkty mleczne. Nieocenionym wsparciem merytorycznym przy przygotowaniu się do roli Rodzica stanowią szkoły rodzenia, książki o rodzicielstwie czy eksperckie poradniki – zdobyta w nich wiedza może zwiększyć pewność siebie.

Nauka i zabawa – Tata może być w tym najlepszy!

Spędzanie czasu razem to kluczowy element budowania więzi między ojcem a dzieckiem. Wspólne wyjścia na spacery, zabawy i rozmowy są nieocenione. Czy wiesz, że uważa się, że niektóre czynności Tata wykonuje lepiej niż Mama? Przekazywanie wiedzy oraz zabawa z maluchem świetnie wychodzi właśnie Ojcom2Sikorska, M. Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko. O nowym układzie sił w polskich rodzinach. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2009!  W co się bawić z dzieckiem? We wszystko, co wymaga ruchu! Tatusiowie bardziej żywiołowo się bawią z dziećmi, a to,  przekłada się na ich rozwój emocjonalny i psychoruchowy. Wraz z rozwojem i wiekiem dziecka pojawiają się także emocje w trakcie zabaw, jedzenia, rozmów czy wykonywania najprostszych czynności. Jak stawiać mądre granice, jak rozwiązywać konflikty, jak radzić sobie z łzami i buntami? Pamiętaj, ze dziecko dopiero uczy się swoich emocji, dlatego nie uciszaj go nadmiernie i skłaniaj do tego by jak najszybciej przestało płakać. Często

Ojciec kumpel czy autorytet?

Wraz z rozwojem i wiekiem dziecka pojawiają się także emocje w trakcie zabaw, jedzenia, rozmów czy wykonywania najprostszych czynności. Jak stawiać mądre granice, jak rozwiązywać konflikty, jak radzić sobie z łzami i buntami? Pamiętaj, ze dziecko dopiero uczy się swoich emocji, dlatego nie uciszaj go nadmiernie i skłaniaj do tego by jak najszybciej przestało płakać. Łzy niekoniecznie są oznaką smutku. Może być efektem niepokoju, strachu, złości czy frustracji. Pomimo naszych pytań o przyczynę płaczu, nie zawsze dostajemy odpowiedź – dziecko ma prawo nie wiedzieć, dlaczego płacze, a także nie zawsze potrafi wyjaśnić skąd w nim takie emocje. Wesprzyj dziecko w tych emocjach i wykaż się zrozumieniem informując go o tym, że rozumiesz skąd ten płacz, ale chcesz mu pomóc w rozwiązaniu problemu. Okazywanie wsparcia w okresie płaczu pomoże maluchowi zrozumieć swoje emocje i będzie wzmacniało Wasze więzi. Staraj się nie odwracać uwagi od problemu np. rozśmieszając dziecko, gdy płacze, a pokaż, że emocje są naturalną częścią każdego człowieka.

Przypisy Rozwiń

  • 1
    Włodarczyk J., Być tatą. Wyniki badania polskich ojców, Fundacja Dzieci Niczyje, Uniwersytet Warszawski, 2014
  • 2
    Sikorska, M. Nowa matka, nowy ojciec, nowe dziecko. O nowym układzie sił w polskich rodzinach. Warszawa: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2009