Umiejętności dziecka, które ukończyło 2. rok życia Skip to main content

Umiejętności dziecka, które ukończyło 2. rok życia

Umiejętności dziecka, które ukończyło 2. rok życia

Trzeci rok życia to czas wzmożonej samodzielności. Rozwój dziecka w 2 roku życia jest dynamiczny! Dwulatek bardzo szybko uczy się nowych umiejętności, nie tylko związanych z zabawą. Kieruje nim ciekawość świata, dlatego potrzebuje teraz dużo uwagi i dbałości o bezpieczeństwo. 


Jest to również wiek, w którym chęć wyrażenia się lub wykonania pewnej czynności bardzo często przerasta umiejętności dziecka. Owocuje to frustracją, a nawet wybuchami złości. Twoje opanowanie i pomocna dłoń pomogą Twojemu maluchowi przejść przez ten pełen nowości, niełatwy czas.

Co powinien umieć 2 latek? Mowa i umiejętności poznawcze

Po ukończeniu przez dziecko 2. roku życia zasób słów rośnie bardzo szybko i wieku 3 lat  osiągnie około 800 słów. Twój maluch zacznie mówić zdaniami składającymi się z dwóch lub trzech wyrazów. Będą to zdania wyrażające pytania, twierdzenia, a także zdania rozkazujące. Dziecko zdobywa wiedzę o otaczającym świecie, a w okresie między 2 a 3 rokiem życia będzie próbowało formułować wnioski na temat obserwowanych zjawisk i zachowań innych ludzi. Dziecko szybko się uczy, ale ma mało podzielną uwagę. Łatwo się rozprasza i dekoncentruje.

Rozwój motoryczny dziecka

Umiejętności dwulatka mogą zaskoczyć niejednego rodzica! Około 2. roku życia dziecko doskonali umiejętność chodzenia, które staje się dla niego głównym sposobem przemieszczania się. Potrafi już chodzić do tyłu i na boki, a także uczy się podskakiwać. Mniejszym problemem staje się dla niego korzystanie z nocnika. W drugim roku życia dziecko potrafi często, zamiast spaceru w wózku, podróżować na pchanym przez rodzica rowerku, co pozwala mu powoli się z nim oswajać. Postępy w rozwoju ruchowym widać także w zabawie – dziecko potrafi już budować wieżę z sześciu klocków i odkręcać pokrywki zabawek.

Rozwój dziecka w drugim roku życia – rozwój emocjonalny i społeczny

Po 2. roku życia dziecko najchętniej przebywa z dorosłymi, ale zaczyna również inicjować kontakty z innymi dziećmi. Między 2 a 3 rokiem życia maluch rozwija się emocjonalnie, okazuje teraz także bardziej złożone emocje, takie jak wstyd, duma, zazdrość. W 3. roku życia natomiast dziecko zaczyna mówić o swoich emocjach i lepiej je rozumieć, dzięki temu może dzielić się swoimi doświadczeniami.