Żywienie dzieci po 3. roku życia Skip to main content

Żywienie dzieci po 3. roku życia

Żywienie dzieci po 3. roku życia

Czy w jadłospisie trzylatka nadal tak ważne są zboża? 

Jadłospis dla 3 latka powinien uwzględnić produkty zbożowe. Dlaczego? Są bogate w węglowodany, błonnik, a także w wapń, magnez czy potas. Walory odżywcze produktów zbożowych zależą jednak od sposobu ich przetworzenia i rodzaju użytego ziarna. Najwięcej wartości mają oczywiście produkty pełnoziarniste, czyli takie, które zostały zrobione z pełnego ziarna – zmielone razem z łupiną. Dzięki temu do wyrobów dostaje się cenny błonnik oraz więcej składników odżywczych. Prawidłowe żywienie dziecka w tym wieku wymaga podawania co najmniej 5 różnorodnych posiłków dziennie z produktami  zbożowymi – najlepiej pełnoziarnistymi. Do diety swojego trzylatka dodaj makaron pełnoziarnisty, kasze, pieczywo typu graham, pełnoziarniste krakersy, brązowy ryż czy pełnoziarniste tortille.

Warzywa i owoce w diecie trzylatka

Dieta 3 latka powinna zawierać warzywa i owoce. Minimalnie przetworzone warzywa powinny znajdować się na talerzu dziecka podczas każdego posiłku. Owoce także powinny stanowić codzienny element jadłospisu. Przede wszystkim należy używać świeżych warzyw i owoców sezonowych, w okresie jesieni i zimy można zaś wykorzystywać mrożonki. Dobrym sposobem na zwiększenie ilości warzyw są koktajle, gulasze, pasty warzywne do chleba czy naleśniki z farszem warzywnym. 

Produkty mleczne

Najważniejszym składnikiem odżywczym mleka i jego przetworów jest wapń, który odpowiada przede wszystkim za prawidłowy rozwój układu kostnego. Produkty mleczne zawierają również potas, cynk, magnez, fosfor, a także witaminy z grupy B. Najlepszymi produktami z tej grupy są mleko, jogurty i kefiry (najlepiej naturalne), sery twarogowe, które można podawać codziennie. Ograniczyć należy natomiast spożycie serów podpuszczkowych (np. sera żółtego), ponieważ zawierają dużą ilość niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych i soli. Dzienne zapotrzebowanie na wapń u dziecka powyżej 3. roku życia wynosi 800-1000 mg. Taką ilość wapnia zaspokajają np. 2-3 szklanki mleka (z czego część może być zastępowana np. jogurtem naturalnym).

Produkty dostarczające białka

Na następnym piętrze piramidy żywienia dziecka w wieku przedszkolnym są produkty białkowe. Zalicza się do nich mięso, drób, ryby, jaja i rośliny strączkowe.  Żywienie dzieci w wieku 4-6 lat powinno uwzględniać około 120 g żywności dostarczającej białko.

Tłuszcze istotne dla rozwoju trzylatków

Pełnią szereg ważnych funkcji jako źródło energii dla młodego, rozwijającego się organizmu dziecka, ale nie tylko Produkty takie jak ryby morskie, oleje roślinne, nasiona i orzechy dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. NNKT, których organizm człowieka sam nie wytwarza i które muszą być dostarczane z żywnością. Tłuszcze  są niezbędne we wchłanianiu rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K, których niedobór może prowadzić do zaburzenia wzrostu i rozwoju Twojego dziecka. Dlatego też nie należy ograniczać spożycia tłuszczu przez niemowlęta i małe dzieci do 3. roku życia. Z kolei w diecie dzieci powyżej 4. roku tłuszcz powinien dostarczać od 25% do 35% energii z całodziennej diety.

Słodkie i słone przekąski

Zdrowe jedzenie dla 3 latka? Na pewno nie są to słodkie i słone, przetworzone przekąski. Gotowe produkty cukiernicze, produkty typu fast food, słone i słodkie przekąski w diecie dzieci przedszkolnych powinny pojawiać się sporadycznie. Oznacza to, że organizm dziecka nie potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju, a także, że należy jak najbardziej ograniczać ich ilość w diecie malucha. Nadmierne spożycie cukru to bardzo częsty błąd żywieniowy. Dzieci, które spożywają dużo słodyczy, niechętnie jedzą owoce i warzywa. Często też obserwuje się u nich próchnicę, gdyż cukier jest bardzo dobrą pożywką dla bakterii. W skład słodyczy takich jak ciastka wchodzą niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Nie zawierają one natomiast żadnych składników odżywczych – są to puste kalorie, które mogą prowadzić do nadwagi bądź otyłości.