Skip to main content

Zrozumieć etykiety

Zrozumieć etykiety

Opakowanie produktu to jego wizytówka. Nie tylko zachęca swoją grafiką, ale także zawiera wiele cennych informacji o produkcie. Odrobina wiedzy w zakresie czytania etykiet pomoże dobrze skomponować codzienne menu, a także bezpiecznie korzystać z wybranej żywności.

Nazwa produktu

Nazwa środka spożywczego powinna umożliwić rozpoznanie rodzaju produktu i jego właściwości oraz odróżnienie go od innych.
Więcej…

Wskazanie wieku

Informacja, od którego miesiąca życia można podać produkt niemowlęciu. Taka informacja znajdzie się tylko na opakowaniach tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czyli wyprodukowanych z myślą o niemowlętach i małych dzieciach do 3 roku życia. Jeśli opakowanie nie ma wyróżnionej informacji, dotyczącej wieku malucha, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie jest to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego – czyli, że jest to żywność przeznaczona dla starszego dziecka, a nie dla niemowlęcia czy juniora.

Termin przydatności

Jedną z podstawowych informacji, którą warto sprawdzić jeszcze przed zakupem, jest termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości.
Więcej…

Informacja o składzie

Warto zwrócić uwagę na pozycję „skład” lub „składniki” na etykiecie, by unikać tych produktów, które zawierają dużo niepożądanego cukru, 
soli bądź utwardzonego tłuszczu roślinnego.
Więcej…

Informacja o warunkach przechowywania

Trwałość niektórych produktów zależy od warunków, w jakich są przechowywane. Informacja na ten temat powinna znajdować się na etykiecie produktu.
Więcej…

Sposób przygotowania

W przypadku wyrobów, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia, producent podaje na opakowaniu instrukcję przygotowania. Warto jej dokładnie przestrzegać.
Więcej…