Siatki centylowe – Kalkulator Skip to main content

Siatki centylowe – Kalkulator

Skorzystaj z narzędzia, które pomoże Ci ocenić, czy rozwój fizyczny Twojego dziecka przebiega prawidłowo i harmonijnie. Porównaj jego masę i długość ciała na tle innych dzieci, w podobnym wieku i tej samej płci.

Kalkulator jest przeznaczony dla dzieci od 1 do 12 miesiąca życia. Pamiętaj – narzędzia, które sprawdzają stan odżywienia dziecka nie zastępują konsultacji lekarza.

Czym są siatki centylowe?
To wykresy, które obrazują rozwój dzieci. Siatki centylowe zostały osobno opracowane dla dziewcząt i chłopców i mogą uwzględniać różne parametry: wzrost, masę ciała, obwód klatki piersiowej i obwód głowy. Dzięki regularnemu oznaczaniu postępów w rozwoju dziecka możesz zaobserwować zmiany na krzywej i osądzić, czy przebiegają one prawidłowo. Ważne jest, aby krzywa rozwoju dziecka utrzymywała się mniej więcej na tym samym centylu lub sąsiednich – świadczy to o tym, że dziecko rozwija się harmonijnie. Za normę przyjmuje się wartości pomiędzy 3 a 97 centylem. W Polsce wyróżniamy dwa zakresy normy – wąski zakres, czyli 10-90 centyl i szeroki zakres normy czyli 3-97. centyl. Jak rozumieć siatki centylowe? Jeśli Twój maluch jest np. na 20 centylu dla wzrostu, to znaczy, że 20% dzieci tej samej płci i w tym samym wieku ma taki sam wzrost lub jest od niego niższe, a tym samym 80% jest od niego wyższe Jeśli wzrost lub waga dla dziecka danej płci w danym wieku wykracza poza te zakresy, to jest to sygnał alarmowy. Sytuacja, w której waga dziecka znajduje się w dolnych granicach normy a wzrost w górnych (i na odwrót) także jest sytuacją, która wymaga konsultacji. Jeśli zauważysz nieprawidłowości w rozwoju fizycznym dziecka – brak zmian we wzroście, nagły przyrost lub spadek masy ciała, skontaktuj się z lekarzem. Kalkulator jest przeznaczony dla dzieci od 1 do 12 miesiąca życia. Pamiętaj- narzędzia, które sprawdzają stan odżywienia dziecka nie zastępują konsultacji lekarza.

Płeć

Data urodzenia

Długość ciała (w cm)

Masa ciała (w kg)