Rozszerzanie diety podczas wakacji z dzieckiem Skip to main content

Bezpieczne wakacje z Roczniakiem – poznaj nasze sposoby na udany wyjazd

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, sezon urlopowy najprawdopodobniej będzie się różnił od tych z ubiegłych lat. Wiele rodzin zrezygnuje z wyjazdów za granicę i chętniej będą wybierane miejsca, które stronią od tłumów. Biwakowanie, odpoczywanie na łonie natury czy wyjazd nad wodę to atrakcje, które co roku przyciągają wiele rodzin. Pomimo niesprzyjających warunków udany wyjazd z Rodziną jest nadal możliwy, jeżeli go rozsądnie zaplanujemy i wybierzemy miejsce z dala od tłumów. O czym warto pamiętać podczas planowania takiego wyjazdu z Juniorem? Jak zapewnić bezpieczne posiłki swoim pociechom? Przedstawiamy Wam nasze sposoby na udany urlop z całą rodziną.

Po pierwsze – rozsądne pakowanie się

Wyjazdy z dziećmi zazwyczaj wiążą się z większym bagażem i często ze zbędnymi rzeczami w walizkach. Często tuż przed podróżą pojawiają się stresujące sytuacje i obawy, że nie spakowaliśmy swojemu Maluchowi niezbędnych akcesoriów do zabawy, ubranek czy żywności. Świetnym sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest sporządzenie wcześniej listy potrzebnych rzeczy na wyjazd. Dzięki temu możemy dokładnie przemyśleć i upewnić się czy zabieramy wszystko co niezbędne. Zmiana otoczenia dla dzieci bywa fascynująca, ale rodzice często muszą stawać przed niełatwymi wyzwaniami na wakacjach jakimi są np. zmiana pogody, żywienie poza domem, ochrona przeciwsłoneczna, utrzymanie odpowiedniej higieny Malucha i wiele innych. W zależności od tego gdzie jedziecie przedstawiamy Wam rzeczy, które przydadzą się na większości wyjazdów.

Na liście niezbędników wakacyjnych nie powinno zabraknąć:

 • ubranek i butów na dni chłodniejsze i cieplejsze, a w tym nakrycie głowy i z pewnością coś przeciwdeszczowego
 • akcesoriów higienicznych jak pieluszki, sprawdzonych środków do mycia Malucha, kremów pielęgnacyjnych z wysokim filtrem przeciwsłonecznym
 • niezbędnych sprzętów jak wózek, nosidełko czy łóżeczko dla Malucha
 • podręcznej apteczki z awaryjnymi lekami, ochroną przed insektami, plasterkami na otarcia i płynem dezynfekującym
 • dokumentów dziecka jak książeczka zdrowia
 • niezbędnych akcesoriów do spożywania posiłków jak miseczka, kubek, sztućce czy butelka do karmienia mlekiem i bezpiecznych produktów spożywczych dedykowanych najmłodszym.

Zabierzcie ze sobą ulubione dania w słoiczkach, kaszki i mleko modyfikowane, jeżeli Twój Maluch je pije. Pamiętaj o zapasie wody źródlanej lub niskozmineralizowanej, która najlepiej odpowiada potrzebom Juniorów.

Rozsądnie zaplanowana lista rzeczy do spakowania to pierwszy krok do spokojnych i udanych wakacji. Przed jej sporządzaniem, postaraj się uzyskać informacje na temat wyposażenia docelowego miejsca wypoczynkowego. Obecność kuchni, mikrofalówki czy lodówki z pewnością będzie istotna przy planowaniu posiłków dla Juniora.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo całej rodziny to najważniejszy warunek do spełnienia. Podstawą udanego wyjazdu jest Wasze zdrowie, więc jeżeli Ty albo Twoja pociecha jesteście chorzy to postarajcie się przesunąć urlop do czasu, aż poczujecie się w dobrze i lekarz wyrazi zgodę na wyjazd. W trakcie podróży i całego wyjazdu nie można zapominać o panujących podstawowych zasadach bezpieczeństwa jakimi są częste mycie i/lub dezynfekcja rąk, unikanie dotykania twarzy i ust, zakrywanie ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach u dzieci powyżej 4. roku życia1https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/wychodzisz-z-domu-zaslon-usta-i-nos. W obecnych czasach należy pamiętać o dezynfekcji desek do krojenia, sztućców, butelek do karmienia czy innych akcesoriów, z którymi dziecko ma styczność. Nie bez znaczenia ma też pochodzenie produktów spożywczych i posiłków. Okres wakacyjny to czas, który kojarzy się często z pewnymi odstępstwami od standardowego żywienia, jednak należy mieć na uwadze wyjątkowe potrzeby Juniora i jego wrażliwy organizm. Warto zaplanować posiłki wcześniej by mieć pewność, że dostarczasz mu to, czego akurat potrzebuje.

Żywienie Juniora na wczasach – o czym pamiętać?

Miejsca turystyczne zaopatrzone są zazwyczaj w stoiska z barami szybkiej obsługi, lodami, goframi co pewnością nie ułatwia zaplanowania zdrowego posiłku dla całej rodziny. Jak zapewnić Juniorowi zbilansowane menu, gdy często sami ulegamy pokusom wakacyjnego podjadania? Dziecko w okresie rozwojowym, a szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia ma wyjątkowe potrzeby żywieniowe.

Mleko idealne w podróży

Przez pierwsze 6 miesięcy życia mleko matki stanowi dla dziecka komplementarny pokarm, czyli pokrywa wszystkie jego potrzeby na składniki odżywcze i płyny2Szajewska H i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria 2014;11:321-336. W pierwszym roku życia mleko stanowi podstawę żywienia, ale jeżeli nadal karmisz piersią swojego Roczaniaka to karm dalej, bo Twój pokarm dalej jest istotnym elementem jego diety. W trakcie wakacji karmienie piersią jest wygodnym i bezpiecznym sposobem na dostarczenie Twojemu dziecku składników odżywczych i płynów. W upalne dni Maluch może domagać się częściej mleka niż zazwyczaj. Jeżeli podajesz mleko modyfikowane Juniorowi to pamiętaj o jego zapasie na wakacjach i o ulubionej butelce, z której zazwyczaj podajesz mleko dziecku.

Co z pokarmami stałymi i napojami?

Po pierwszym roku życia Maluch już powinien mieć rozszerzoną dietę o wszystkie produkty spożywcze, ale nie oznacza to, że na jego talerzu powinno się znajdować to, co u dorosłych. Organizm dziecka w dalszym ciągu się rozwija i potrzebuje tego, co najlepsze, dlatego podawaj mu produkty, które pochodzą ze rzetelnego źródła. Wakacje to nie najlepszy moment na wprowadzanie nowości w diecie Juniora, dlatego zapewnij mu sprawdzone produkty i posiłki, które zna i lubi. Nie mniej ważne od produktów stałych jest odpowiednie nawodnienie Juniora. Dzieci od 1. do 3. r.ż potrzebują około 1300 ml, a w trakcie upałów to zapotrzebowanie może rosnąć3http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf. Pamiętaj, że dziecko wraz z mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym wypija już określoną ilość płynów. Oprócz wody, dziecko nawadnia się także dzięki zupkom, przecierom owocowym, kaszkom zalanym większą ilością płynów czy warzywami i owocami.

Jak na urlopie planować posiłki dla Malucha?

Wakacje to intensywny okres dla Rodziców i dla dzieci. Zainteresowanie dziecka nowym otoczeniem może powodować wzrost jego aktywności, co sprawi, że czasu na przygotowanie posiłków zostaje w ciągu dnia bardzo mało. W tych dniach warto postawić na wygodę, bezpieczeństwo posiłków i prostotę w przygotowaniu. Dziecko po pierwszym roku życia powinno w ciągu dnia otrzymywać 4 – 5 posiłków, a w tym 3 podstawowe i 1 – 2 uzupełniające. Pomimo sporej liczby posiłków nie można zapominać, że mleko dalej stanowi istotny element żywienia dziecka. Junior powinien otrzymywać dziennie 3 porcje mleka i/lub produktów mlecznych, w tym mleka modyfikowanego, dlatego postaraj się je uwzględnić w jadłospisie dziecka4http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf. Sezon letni to okres, który obfituje w sezonowe warzywa i owoce. Na wczasach możesz dziecku zapakować jego ulubione przekąski, kawałki owoców, warzyw i zabrać je sobą. Jeżeli planujesz jeść posiłki na mieście to zwróć szczególną uwagę na to, co podajesz dziecku. Junior nie powinien jeszcze otrzymywać potraw dosalanych, dosładzanych i wysokotłuszczowych, a zazwyczaj żywność podawana dorosłym w restauracjach właśnie tym się charakteryzuje. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem w tym okresie mogą okazać się produkty z oznaczeniem wieku na opakowaniu takie jak kaszki wielozbożowe, słoiczki z gotowymi obiadkami czy przeciery owocowe. Pamiętaj, że żywność ta jest dokładnie przebadana i musi spełniać najbardziej rygorystyczne normy, więc bez obaw możesz podawać je Maluchowi.

Przypisy Rozwiń

 • 1
  https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/wychodzisz-z-domu-zaslon-usta-i-nos
 • 2
  Szajewska H i wsp. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria 2014;11:321-336
 • 3
  http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf
 • 4
  http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/poradnik.pdf