Ochrona skóry niemowlaka przed słońcem Skip to main content

Ochrona skóry niemowlaka przed słońcem

Sezon wakacyjny tuż tuż. Być może szykujecie się na wasz pierwszy wyjazd z maluchem. Warto wiedzieć, jak się do niego przygotować, aby urlop upłyną szczęśliwe bez niepotrzebnych komplikacji. Ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, w tym właściwą ochronę skóry przed słońcem.

Ochrona skóry niemowlęcia – dlaczego jest taka ważna?

Skóra dziecka do 3. roku życia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Wytwarza mniejszą ilość melaniny (brązowego pigmentu absorbującego światło, który chroni przed promieniami UV) niż skóra osoby dorosłej. Dlatego u malucha szybciej może dojść do oparzenia słonecznego. Ponieważ naturalna ochrona skóry u dziecka jest niewystarczająca należy wspierać ją dodatkowymi działaniami. Jakimi? Dowiesz się w tym artykule.

Ochrona skóry niemowlaka – unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce.  Pozwala uniknąć oparzeń słonecznych u niemowlaka!

Najmłodsze dzieci, zwłaszcza niemowlęta, nie powinny przebywać na zewnątrz w godzinach 11:00-15:00. W tym czasie słońce operuje najintensywniej i istnieje największe ryzyko udaru cieplnego. Miejscem zabaw dzieci powinny być zacienione. Należy unikać placów zabaw na otwartej przestrzeni, łąk, plaż, kąpielisk czy otwartych basenów, jeśli nie ma możliwości schronienia się w cieniu. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie uniknąć wychodzenia z malcem z domu zadbajmy o to, aby jak najkrócej przebywał w nasłonecznionym miejscu. Szukajmy drzew i zadaszeń. W samochodzie warto przyczepić odpowiednie osłonki na szybę przy której siedzi dziecko. Jeśli jesteśmy na plaży obowiązkowy będzie duży parasol lub namiot plażowy, który blokuje promieniowanie UV To dobry sposób na uniknięcie oparzeń słonecznych u dziecka. Maluszki leżące w wózku powinny mieć naciągniętą budkę, a ich wózek musi stać w cieniu. Nie należy zakrywać całej gondoli czy spacerówki pieluszką tetrową lub jakąkolwiek inną tkaniną, gdyż uniemożliwia to cyrkulację powietrza.

Kremy z filtrem dla dzieci

Co na oparzenia słoneczne u niemowlaka i małych dzieci? Najlepsza prewencja oparzeń! Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym to ważna linia obrony, którą powinniśmy stosować u najmłodszych. Bez względu na to, czy wypoczynek odbywa się nad morzem, jeziorem bądź w górach. Słońce może dotkliwie poparzyć skórę dziecka nawet, gdy przebywa ono na placu zabaw lub w miejskim parku. Dlatego w słonecznie dni należy nałożyć dziecku krem z filtrem SPF 50+, chroniącym przed promieniami UVA i UVB* przed każdym wyjściem z domu. Gdy słońce nie świeci zbyt mocno, a planujemy spędzić dzień na zewnątrz również warto stosować krem z filtrem, gdyż promienie docierają do skóry nawet gdy niebo jest zachmurzone.

Jak aplikować krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym?

  • Krem należy nałożyć dziecku 20 minut przed wyjściem, a także powtarzać jego aplikowanie co 2-3 godziny i po każdej kąpieli wodnej. 
  • Należy nałożyć grubą warstwę kremu na całe ciało maluszka – nie omijamy miejsc, w których dziecko będzie zakryte ubrankiem.
  • Dokładnie smarujmy dziecko nie zapominając o nosku, uszach, dłoniach i stopach. Smarując twarz dziecka omijamy okolice oczu.
  • Zanim nałożymy krem na całe ciało warto wykonać próbę uczuleniową – zaaplikować niewielką ilość preparatu na mały fragment skóry i obserwować czy w ciągu 24 godzin nie wystąpiły niepokojące objawy. Ten test jest szczególnie polecany alergikom.
  • Zawsze wybierajmy krem przeznaczony dla niemowląt i małych dzieci. W aptekach i drogeriach jest szeroka gama nie tylko kremów, ale również pianek czy sprayów w ciekawych opakowaniach. 

Osłona skóry dziecka to także odpowiedni ubiór

Bardzo ważnym aspektem w ochronie dziecka przed poparzeniem i udarem słonecznym jest odpowiedni ubiór. Dziecko powinno nosić ubranka z przewiewnej tkaniny w jasnym kolorze. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w tkaniny z filtrem UV (oznaczenia należy szukać na metkach odzieżowych). Nie zakładajmy maluchowi ciasnej odzieży, która będzie krępowała ruchy i ocierała skórę powodując dodatkowe podrażnienia. Niezbędnym elementem ubioru jest nakrycie głowy – również przewiewne w jasnych odcieniach. Warto, aby czapeczka lub kapelusik osłaniały nie tylko głowę, ale także twarz i kark dziecka. Nakrycie głowy zakładamy wtedy, gdy dziecko przebywa na słońcu. Unikajmy nakrycia gdy maluch bawi się w cieniu – główka dziecka to duża powierzchnia, która odgrywa ważną rolę w wymianie ciepła i regulacji temperatury ciała. W upał ubierajmy dziecko tak jak siebie, bo maluszkom też jest gorąco. Regularnie sprawdzajmy temperaturę dziecka na karku i reagujmy, gdy jest za wysoka lub niska rozbierając bądź ubierając malucha.

Co ze skórną syntezą witaminy D?


U dzieci do 2 roku życia powinniśmy unikać ekspozycji na słońce, gdyż ryzyko oparzenia jest większe niż korzyści wynikające ze skórnej syntezy witaminy D. Niedobór witaminy D może być wyjątkowo groźny dla najmłodszych, z uwagi na to, że jest to skladnik, który niezbędny jest dla prawidlowego rozwoju układu kostnego. Witaminę tę należy suplementować doustnie w odpowiednich dawkach dobranych do wieku malucha.Sama podaż witaminy D z diety dziecka też jest z reguły niewystarczająca, stąd konieczność uzupełniania potrzebnej dawki w postaci produktów spożywczych wzbogacanych i suplementacji , powinno się to odbyć po konsultacji z lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Ważnym elementem diety dzieci po 1. roku życia jest nadal mleko modyfikowane typu Junior, gdyż dzięki zawartości m.in. wapnia, żelaza, ale także witaminy D uzupełnia dietę w te deficytowe często składniki.

Przegrzanie lub oparzenie słoneczne u niemowląt lub małego dziecka – co robić? 


W przypadku, gdy podejrzewamy, że nasz maluch jest przegrzany należy wrócić do domu. Spoconego malucha przebieramy w suche ubranie. Nie chłodzimy gwałtownie lecz stopniowo, aby uniknąć przeziębienia.
Jeśli u dziecka dojdzie do oparzenia słonecznego musimy przede wszystkim:

  • ochłodzić oparzone miejsce na skórze – najlepiej sprawdzą się chłodzące okłady (np. wilgotna tetrowa pieluszka);
  • nie smarujemy tłustymi kremami miejsca oparzenia, ani nie zakrywamy go bandażem;
  • zaleca się użyć preparatów łagodzących na oparzenie dostępnych w aptekach.

Po udzieleniu pierwszej pomocy i do momentu zagojenia się oparzenia należy unikać przebywania dziecka na słońcu. 

Nawodnienie maluszka

Podawanie dziecku płynów (zwłaszcza wody) jest bardzo ważne, szczególnie gdy na dworze są wysokie temperatury. Dzieci do 6. miesiąca życia karmione wyłącznie piersią mogą częściej domagać się mleka – nie odmawiaj podawania piersi. Starsze maluchy należy przyzwyczajać do picia wody i podawać ją małymi porcjami w ciągu całego dnia. Maluch w wieku 1-3 lata powinien wypijać dziennie około 1300 ml płynów, w tym wody. Sprawdź jaka jest najodpowiedniejsza dla twojego dziecka1Kopacz S. Jak chronić dziecko przed słońcem (2016) https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/61440,jak-chronic-dziecko-przed-sloncem 2Grygalewicz J. Jak ubierać małe dziecko? (2012) https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52403,jak-ubierac-male-dziecko 3http://www.bio-med.pl/promieniowanie_uv.html.

Promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB to promieniowanie elektromagnetyczne o różnej długości fali od 10 do 400 nm. Promieniowanie UVB penetruje naskórek i skórę właściwą. Promieniowanie UVA penetruje głębiej i jest odpowiedzialne za uszkodzenia skóry takie jak fotostarzenie czy nowotwory skóry. Promieniowanie to przenika przez  tkaniny, szyby okienne i samochodowe

Przypisy Rozwiń

  • 1
    Kopacz S. Jak chronić dziecko przed słońcem (2016) https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/61440,jak-chronic-dziecko-przed-sloncem
  • 2
    Grygalewicz J. Jak ubierać małe dziecko? (2012) https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52403,jak-ubierac-male-dziecko
  • 3
    http://www.bio-med.pl/promieniowanie_uv.html