„Nosek po mamusi, dłonie taty i oczy po babci“ – często na wyścigi wskazujemy, co i po kim odziedziczyło nasze dziecko. Każdy z nas rodzi się z zestawem cech, które odziedziczyliśmy po rodzicach, i w które nie możemy ingerować.
W sprawach przyszłego sposobu odżywiania malucha, kondycji jego organizmu i preferencji smakowych – to nie geny odgrywają główną rolę. Najważniejszy jest sposób odżywiania przyszłej mamy, właściwa dieta w okresie karmienia piersią oraz pierwsze jadłospisy malucha.
Masz duży wpływ na to, czy Twoje dziecko będzie w przyszłości zdrowe i czy będzie się harmonijnie rozwijało. Dlatego już od poczęcia zadbaj o odpowiedni sposób odżywiania malucha oraz dostarczanie mu bodźców stymulujących do rozwoju.
Wykorzystaj szansę, by w ciągu 1000 pierwszych dni życia Twojego dziecka zaprogramować jego zdrowie na kolejne lata.
Co możesz zrobić?
- Już w czasie ciąży zachodzi tzw. programowanie żywieniowe we wczesnym okresie życia. Prawidłowa dieta podczas ciąży, a następnie podczas laktacji oraz w pierwszych lat życia dziecka zapewnia nie tylko odpowiednie przyrosty masy ciała i optymalny stan odżywienia, ale również wpływa na odległe tzw. długofalowe efekty „programowania” zdrowotnego.
- Mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jego skład jest najlepiej dostosowany do zmieniających się wraz z wiekiem potrzeb malucha.
- Pamiętaj, że żywienie niemowląt i małych dzieci powinno ściśle odpowiadać ich potrzebom, które istotnie różnią się od potrzeb dzieci starszych i osób dorosłych.
- Zadbaj, by dieta dziecka dostarczała mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ze względu na tempo wzrastania oraz gwałtowne zmiany rozwojowe małe dzieci potrzebują więcej składników odżywczych (m.in. witamin i składników mineralnych) w przeliczeniu na kg masy ciała.
- Zwróć szczególną uwagę na dobór produktów. Powinny one charakteryzować się najwyższą jakością. Wybieraj zawsze świeże, naturalne i mało przetworzone produkty. Zwracaj uwagę, czy nie zawierają substancji dodatkowych np. barwników i konserwantów, które są niewskazane w żywieniu niemowląt i małych dzieci.
- Podczas przyrządzania dań unikaj dodatku soli i cukru.
- Przyrządzając posiłek, stosuj odpowiednią obróbkę termiczną np. gotowanie, duszenie lub pieczenie.
- Bardzo ważne jest dostosowanie wielkości porcji pożywienia. W ten sposób uszanujemy apetyt dziecka i unikniemy przekarmienia.
- Pamiętaj, że przyzwyczajenia nabyte we wczesnym dzieciństwie są trwałe i bardzo trudno je zmienić.
- Wykorzystaj ten wyjątkowy czas na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych dziecka, które mają największą szansę na przetrwanie przez całe życie. Żywiąc je zgodnie z zaleceniami, zapewnisz mu odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych.