Skip to main content

Jak rozwija się układ pokarmowy dziecka?

Jak rozwija się układ pokarmowy dziecka?

Już w trzecim tygodniu ciąży, kiedy nawet jeszcze możemy nie wiedzieć, że spodziewamy się dziecka, powstaje rynienka jelitowa, będąca zalążkiem rozwijającego się układu pokarmowego. Jeszcze długo po narodzinach będzie się on rozwijał i doskonalił swoje funkcje, aby prawidłowo działać i wspierać rozwój dziecka.

Najważniejszym zadaniem przewodu pokarmowego jest trawienie pożywienia i wchłanianie substancji niezbędnych do funkcjonowania i rozwoju organizmu. Przewód pokarmowy to również ważna bariera ochronna, która zabezpiecza organizm przed groźnymi patogenami.  Rola, jaką pełni przewód pokarmowy dziecka jest wyjątkowo trudna w okresie niemowlęcym, ponieważ jego układ trawienny wciąż dojrzewa.

Czas narodzin

W momencie narodzin układ trawienny zdrowego noworodka jest zdolny do podjęcia podstawowej funkcji, krytycznej dla przeżycia i rozwoju – trawienia i wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Mimo to działanie przewodu pokarmowego jest jeszcze w wielu aspektach niedoskonałe i będzie się rozwijało przez kolejne etapy 1000 pierwszych dni życia.

Czas próby dla układu pokarmowego

Już w 2.-3. miesiącu życia zwiększa się sprawność dolnego zwieracza przełyku, mięśnia występującego pomiędzy przełykiem a żołądkiem, dzięki któremu pokarm z żołądka nie może cofnąć się do przełyku. To zwykle wtedy kończy się czas ulewań – częstej dolegliwości wieku niemowlęcegoW 4.-6. miesiącu życia niemowlę zaczyna potrafić pobierać pokarm o bardziej stałej konsystencji niż mleko mamy. Błona mięśniowa jelit jest już dobrze rozwinięta, a w trawieniu białek pomaga pełna aktywność enzymu wydzielanego przez trzustkę – chymotrypsyny. To jeden z czynników, dzięki którym kończy się czas kolek.

Wciąż niedojrzały układ pokarmowy

Układ pokarmowy będzie intensywnie się rozwijał przez pierwsze lata życia. Mimo że dziecko może się wydawać bardzo samodzielne, wciąż wymaga sposobu żywienia dopasowanego do wyjątkowych potrzebwspierającego kształtowanie się układu pokarmowego Wciąż dojrzewa mikroflora bakteryjna, doskonali się działanie enzymów trawiennych i powiększa się żołądek. Wszystko po to, aby w przyszłości układ pokarmowy jak najlepiej trawił i przyswajał składniki pokarmowe – ale najpierw musi się do tego dobrze przygotować. Sprawne działanie układu pokarmowego wpływa na prawidłowy rozwój całego młodego organizmu.