Jak wspierać rozwój układu pokarmowego dziecka? Skip to main content

Jak wspierać rozwój układu pokarmowego dziecka?

Układ pokarmowy dziecka po 36. tygodniu ciąży kształtuje się w sposób wystarczający do podjęcia życia poza organizmem mamy. Jednak po przyjściu dziecka na świat nadal intensywnie się rozwija. Wielkość żołądka noworodka jest znacząco mniejsza niż Roczniaka, dlatego tak ważne jest by już w początkowym okresie życia dostarczać mu, co najlepsze. Mama powinna wspierać jego kształtowanie się, m.in. poprzez karmienie piersią i komponowanie prawidłowej diety niemowlęcia.

Gdy maluch przychodzi na świat jego układ trawienny jest zdolny do podjęcia podstawowych funkcji – trawienia i wchłaniania, jednak rozwój układu pokarmowego dziecka trwa dalej!  W pierwszych latach życia układ pokarmowy dojrzewa anatomicznie (np. powiększa się objętość żołądka) oraz fizjologicznie (wątroba nabiera zdolności neutralizacji toksyn, enzymy trawienne uzyskują pełną aktywność). Dbanie o szczególne potrzeby żywieniowe dziecka i dostosowywanie sposobu żywienia do możliwości jego układu pokarmowego jest szczególnie ważne  w pierwszych latach życia.

Układ pokarmowy niemowlaka

Pojemność żołądka noworodka, zanim dziecko stanie się dorosłym, znacznie się zwiększy. W pierwszej dobie życia pojemność żołądka noworodka wynosi 5-7 ml – żołądek jest wielkości wiśni! Po pierwszym miesiącu życia żołądek wielkością przypomina rozmiar kurzego jajka. Dodatkowo po narodzinach aktywność większości enzymów żołądkowych jest niska, co może mieć wpływ na niedostateczną efektywność trawienia. Pełną aktywność wszystkich enzymów trawiennych dziecko osiągnie dopiero ok. 2. roku życia. Z tego powodu wartość odżywcza pokarmu podawanego niemowlęciu ma ogromne, niemalże kluczowe znaczenie. Najlepszym pożywieniem jest mleko mamy. Zawarte w nim m.in. przeciwciała i witaminy chronią młody organizm przed infekcjami i chorobami. Właśnie dlatego eksperci, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka.

Wyjątkowy pokarm

Mleko mamy to pokarm, który najlepiej odpowiada potrzebom rozwijającego się organizmu niemowlęcia. Zmienia się wraz z wiekiem dziecka, w zależności od pory dnia, a nawet w trakcie jednego karmienia. Mleko dla noworodka zawsze dostarcza składników niezbędnych do rozwoju, w tym rozwoju odporności, w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Potrzeby zmieniają się z wiekiem

Kiedy pokarm mamy przestaje w pełni zaspokajać potrzeby dziecka, przychodzi czas na rozszerzanie jego diety. Ważne, aby podawane maluchowi nowe smaki były w pełni bezpieczne, a posiłki – zbilansowane. Ponieważ u noworodków i niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone mechanizmy pozwalające na neutralizację zanieczyszczeń pochodzących z żywności zaleca się podawanie bezpiecznych produktów o wysokiej jakości przeznaczonych właśnie dla niemowląt i małych dzieci. Niezwykle pomocną wskazówką w trakcie rozszerzania diety może być schemat żywienia niemowląt, który przedstawiony jest w tabeli.

Dodatkowo pokarm, w tym jego skład i konsystencja, powinien być dostosowany do wieku i umiejętności dziecka. Prawidłowy sposób żywienia na każdym etapie 1000 pierwszych dni życia to najlepszy sposób na wsparcie rozwijającego się układu pokarmowego.