Kwasy omega-3 w diecie dziecka Skip to main content

Kwasy omega-3 w diecie dziecka

Kwasy tłuszczowe omega-3 to tzw. dobre tłuszcze. Pomagają zachować prawidłowe funkcje organizmu w każdym wieku. Jednak szczególne zapotrzebowanie na te substancje występuje w okresie ciąży, laktacji oraz w trakcie 1000 pierwszych dni życia dziecka. 

Wyjątkową rolę w tych szczególnych okresach życia przypisuje się DHA – kwasowi dokozaheksaenowemu.

Kwasy omega 3 dla dzieci – jaka jest ich rola?

Kwasy tłuszczowe omega-3 są m.in. składnikiem budulcowym komórek układu nerwowego. Coraz częściej mówi się o ich istotnej roli m.in. w rozwoju funkcji poznawczych (takich jak pamięć, myślenie czy spostrzeganie) oraz w rozwoju psychoruchowym dziecka. Są więc niezbędne do właściwego funkcjonowania między innymi mózgu, nerwów, a także serca i układu odpornościowego.  Ponadto z DHA zbudowana jest w dużej mierze siatkówka oka. Badania wskazują, że jego odpowiednia ilość w diecie maluchów wspiera prawidłowy rozwój ostrości widzenia.

Gdzie można je znaleźć?

Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie. Szczególnie zalecane dzieciom ryby morskie to m.in.: łosoś, tuńczyk, mintaj oraz makrela atlantycka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ryby w diecie dziecka. Zobacz też: Jakich ryb nie należy podawać małym dzieciom?

Kwasy omega 3 dla niemowląt – jak je dostarczać tak małym dzieciom?

Jeśli niemowlę jest karmione piersią, to ważne jest by matka przyjmowała dziennie co najmniej  200 mg DHA dziennie w postaci bogatych w niego produktów spożywczych (np. ryb morskich) lub odpowiednich suplementów. Jeśli karmiąca mama unika ryb w swojej diecie – warto zwiększyć nawet do 400-600 mg DHA na dobę.  Jeśli jednak mama spożywa ryby to dziecko nie wymaga dodatkowej suplementacji – mleko mamy jest wystarczającym źródłem. Według przepisów, mleko modyfikowane musi być fortyfikowane w ten składnik, by nie dopuścić do niedoborów u maluszków. 

W okresie rozszerzania diety głównym źródłem DHA są produkty uzupełniające (w tym mleko modyfikowane). Jeśli dziecko nie zjada z posiłkami wystarczająco ryb to zalecana jest suplementacja po konsultacji z lekarzem.

Czy można podawać dzieciom preparaty z kwasami omega-3?

Przede wszystkim pamiętaj o podawaniu zalecanej ilości ryb, tzn. 1-2 razy w tygodniu. Nawet jeżeli maluch odmawia ich spożywania, nie zniechęcaj się. Wytrwale proponuj mu co jakiś czas choć kawałek ryby. Czasami dziecko potrzebuje nawet kilkunastu prób, aby zaakceptować nowy smak.
Jednak gdy zaobserwujesz, że Twoja pociecha nie spożywa zalecanej ilość ryb, pomyśl o suplementacji. Dzieci do 3. roku życia powinny spożywać około 150-200 mg kwasów tłuszczowych omega-3 na dobę. Decydując się na suplement, należy zwrócić uwagę na ilość substancji zawartych w preparacie, ponieważ nie każdy jest odpowiedni dla dziecka. Przed zastosowaniem suplementu porozmawiaj z lekarzem. On doradzi, który z dostępnych na rynku preparatów będzie najlepszy dla malucha.