Skip to main content

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami po ciąży

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami po ciąży

O nadmiernym wypadaniu włosów po porodzie krąży wiele mitów. Niektóre straszą permanentnym łysieniem, inne zachęcają mamy do stosowania wątpliwych diet. To prawda, że wiele kobiet po porodzie boryka się z problemem wypadających włosów. Ale nie wpadajmy w panikę. Warto poznać przyczyny tego zjawiska i pamiętać, że wypadające włosy po ciąży to sytuacja przejściowa.

Dlaczego po urodzeniu dziecka włosy wypadają?

Zacznijmy od tego, że włosy wypadają nie tylko po ciąży. Tracimy je codziennie przy szczotkowaniu, zakładaniu czapki lub myciu. Cykl życia naszych włosów trwa od 2 do 7 lat: od tak zwanej fazy anagenowej, kiedy włosy rosną, poprzez fazę katagenową, czyli około 3 miesięczny okres odpoczynku, aż po fazę telogenową, kiedy włosy naturalnie wypadają. U zdrowego człowieka około 90% włosów znajduję się w fazie wzrostu, a około 10% w fazie odpoczynku i wypadania1https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/hair-loss-during-pregnancy/ dostęp 24.06.2019. Tak więc wypadanie włosów to nic wyjątkowego.

Taki stan rzeczy może się jednak zmienić, gdy w naszym ciele zachodzą zmiany, np. hormonalne. Tak jest w przypadku kobiet po urodzeniu dziecka. Często około drugiego miesiące po porodzie, a więc jeszcze w połogu, kobiety zaczynają obserwować u siebie nadmierne wypadanie włosów. Gęste i lśniące do tej pory włosy nagle wypadają garściami. Zjawisko to dotyka w mniejszym lub większym stopniu od 40% do 50% wszystkich nowych mam. Dlaczego?

Przyczyny wypadania włosów


Otóż wysoki poziom estrogenów, który w czasie ciąży odpowiedzialny był za zdrowie włosów, po porodzie maleje. Włosy stają się słabsze, matowieją i są cieńsze. Nawet do 60% wszystkich włosów może w tym okresie przejść z fazy wzrostu do fazy telogenowej2https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/hair-loss-during-pregnancy/ dostęp 25.06.2019 . Na szczęście cykl życia włosów trwa nadal. Po 3-4 miesiącach sytuacja powraca do normy i na głowie pojawiają się gęsta szczoteczka nowych, silnych włosów.

Co na wypadanie włosów po ciąży? Jaką dietę stosować, aby wzmacniać włosy w czasie karmienia piersią?

Wiele kobiet, które po raz pierwszy karmią piersią, ucieka się do diet eliminacyjnych. Rezygnują z pełnowartościowej diety, obawiając się alergii u noworodka. To błąd. Podstawą do wprowadzenie diety eliminacyjnej u karmiącej mamy są jedynie natężone objawy nadwrażliwości pokarmowej u dziecka3Kaczmarski M., Korotkiewicz-Kaczmarska E., Alergia i nietolerancja pokarmowa – mleko i inne pokarmy, Wydawnictwo Help-Med, Kraków 2013, wyd.1. Tak naprawdę podczas karmienia unikać należy tylko pewnej grupy pokarmów, które mogą prowadzić do zatruć pokarmowych np. surowych jaj, niepasteryzowanego nabiału lub surowego mięsa4Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

A co z włosami? One również nie korzystają na dietach eliminacyjnych. Aby powrócić do stanu sprzed porodu, potrzebują łatwo przyswajalnych witamin i składników mineralnych. Szczególnie korzystne dla włosów są:

  • Witamina H (biotyna) – znajdziemy ją zarówno w wątróbce wołowej, sardynkach jak i orzechach włoskich, migdałach i kalafiorze;
  • Witamina B5 – kwas chlebowy, który jest także źródłem wielu witamin z grupy B, otręby pszenne, brązowy ryż i pełnoziarniste pieczywo;
  • Witamina E – olej rzepakowy, oliwa z oliwek, papryka, natka pietruszki, szpinak, marchew, czosnek, sałata, brukselka;
  • Krzem – chleb razowy i…pokrzywa, którą warto dodawać do wszelkich sałatek;
  • Magnez – oprócz rzecz jasna, czekolady, znakomitymi źródłami magnezu są pestki dyni, orzechy nerkowca, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, kasza gryczana natka pietruszki i polski koper;
  • Miedź – wody mineralne, ale także gorzkie kakao;
  • Żelazo – mięso czerwone, a szczególnie podroby (serce, wątroba).

Pamiętaj także, że jeśli chcesz sięgnąć po gotowe suplementy diety na wzmacnianie włosów, warto ten wybór skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Wybiórcze lub nieskoordynowane stosownie suplementów, lub leków wcale nie musi przynosić dobrych rezultatów.

Czy wpadające włosy mogą być objawem ukrytych dolegliwości?

Jeśli oprócz nadmiernie wypadających włosów nowa mama zauważy u siebie chroniczne zmęczenie, zawroty głowy, bladość i senność, to wskazane jest przeprowadzenie badania w kierunku anemii. Anemia to groźna choroba, która jest objawem niedoboru czerwonych krwinek, hemoglobiny i żelaza w organizmie. Niedokrwistość u kobiet w połogu może być wywołana ciężkim porodem, cesarskim cięciem lub innymi powikłaniami poporodowymi. I w tym przypadku niezwykle ważna jest dieta, szczególnie ta bogata w żelazo i witaminę C. To właśnie witamina C zwiększa wchłanianie żelaza przez organizm5dr Angelika Kargulewicz, Niedobory żelaza. Od zmęczenia do anemii, Food forum nr 3 (13) 2016. Szukacie jej nie tylko w popularnych cytrusach, ale i w brokułach, czarnej porzeczce, czerwonej i żółtej papryce.

Wypadające włosy mogą wpływać na Twój nastrój

Poród, rozpoczęcie laktacji i zmiana życiowej roli to duże wyzwania i nierzadko stres. Wiele kobiet radzi sobie z nimi w doskonały sposób. Ale nie wszystkie. Zmianom hormonalnym często towarzyszą tzw. huśtawki nastrojów, a niektóre kobiety doświadczają również trudnego okresu depresji poporodowej. Nawet 75% nowych mam odczuwa smutek lub rozdrażnienie w kilku pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka6Rymaszewska J. i wsp., Zaburzenia psychiczne okołoporodowe – epidemiologia, etiologia, leczenie. Ginekol Pol. 2005, 76, 322-330.
Wygląd zewnętrzny dla wielu kobiet jest ważnym aspektem ich życia. Wypadające włosy po porodzie mogą negatywnie wpływać na samopoczucie nowych mam. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie optymalnej, odżywczej diety. Odpowiednio zbilansowana, nie tylko pomoże odbudować gęste i silne włosy, ale wpłynie też na poprawę nastroju.

Domowe sposoby na wypadające włosy – co nie zaszkodzi mleku mamy?

Pielęgnacja włosów u mam karmiących piersią powinna być przede wszystkim delikatna. Odradzamy trwałe ondulacje i farbowanie, również ze względu na wdychane opary towarzyszące tym zabiegom fryzjerskim.
Włosy starajmy się czesać delikatnie, najlepiej szczotką o miękkim włosiu. Ostre spinki i gumki do kucyków odstawmy na bok. Susząc lub modelując włosy, ustawmy suszarki i lokówki na niższą niż zwykle temperaturę, a do mycia głowy używajmy szamponów z biotyną i krzemem.
Można również stosować sposoby naszych babć, czyli płukanki z pokrzywy i skrzypu polnego albo olejek rycynowy, wytwarzany z nasion rącznika pospolitego. Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że włosy po ciąży już wkrótce powrócą do dawnej formy.

Przypisy Rozwiń

  • 1
    https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/hair-loss-during-pregnancy/ dostęp 24.06.2019
  • 2
    https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/hair-loss-during-pregnancy/ dostęp 25.06.2019
  • 3
    Kaczmarski M., Korotkiewicz-Kaczmarska E., Alergia i nietolerancja pokarmowa – mleko i inne pokarmy, Wydawnictwo Help-Med, Kraków 2013, wyd.1
  • 4
    Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  • 5
    dr Angelika Kargulewicz, Niedobory żelaza. Od zmęczenia do anemii, Food forum nr 3 (13) 2016
  • 6
    Rymaszewska J. i wsp., Zaburzenia psychiczne okołoporodowe – epidemiologia, etiologia, leczenie. Ginekol Pol. 2005, 76, 322-330